Foto: Unsplash

Meta a Google chtějí uzavřít dohody o umělé inteligenci s hollywoodskými studii

Podle zprávy agentury Bloomberg nabízejí společnosti Meta a Google hollywoodským studiím miliony dolarů v naději, že uzavřou licenční dohody, které by mohly zdokonalit jejich modely pro videa generovaná umělou inteligencí. Společnosti údajně nabídly desítky milionů dolarů, přestože není jasné, zda bude jednání úspěšné.

Společnosti Netflix a Disney podle zprávy nejsou ochotny licencovat svůj obsah, ale projevily zájem o jiný typ spolupráce. Společnost Warner Brothers Discovery údajně byla ochotna licencovat některé své programy.

Mluvčí společnosti Meta se k celé věci odmítl vyjádřit. Společnost Google na žádost o komentář okamžitě nereagovala. Zdá se, že společnosti doufají, že tyto a podobné dohody pomohou zdokonalit jejich nástroje pro generování videa. Společnost Google nedávno předvedla model převodu textu na video nazvaný Veo. Meta také zkoumá video generované umělou inteligencí.

Mezi společnostmi zabývajícími se umělou inteligencí probíhá závod o uzavírání licenčních dohod s mediálními společnostmi. Společnosti OpenAI a NewsCorp začátkem tohoto týdne oznámily víceletou dohodu o poskytování zpravodajského obsahu pro ChatGPT. A například Meta zvažuje, že bude vydavatelům platit za přístup ke zpravodajskému, fotografickému a videoobsahu, aby mohla trénovat své modely AI.

Jak ale upozorňuje agentura Bloomberg, hollywoodská studia mohou mít k takovým dohodám určité výhrady. Přestože nástroje pro úpravu umělou inteligencí mohou být lákavé, v zábavním průmyslu se rozšířily obavy z toho, že by společnosti s umělou inteligencí mohly využívat jejich tvůrčí práci. Příkladem tohoto napětí je případ z tohoto týdne, kdy Scarlett Johansson obvinila společnost OpenAI z kopírování jejího hlasu pro svého asistenta Sky ChatGPT, a to poté, co odmítla se společností spolupracovat.

Zdroj: engadget.com