Foto: Pxfuel

Musk pozastavil twitterové účty novinářů, kteří se podle něj dopustili doxingu

Řada novinářů z různých deníků se včera večer (15. prosince) ocitlo bez přístupu ke svým twitterovým účtům. Podle reportéra NBC News Bena Collinse měli tito novináři jedno společné: psali o Twitteru a Elonu Muskovi, který se sám kdysi označil za „absolutistu svobody slova“. Collins na svém vlastním twitterovém účtu vyjmenoval pozastavené účty novinářů, včetně Donieho O’Sullivana z CNN, jehož poslední tweety obsahovaly rozhovor s Jackem Sweeneym, tvůrcem účtu @ElonJet (více o tomto tématu najdete zde).

Další z novinářů – Drew Harwell z deníku Washington Post – přišel o svůj twitterový účet poté, co zveřejnil odkaz na účet @ElonJet (tento novinář psal také o pozastavení účtu sociální sítě Mastodon, což je konkurenční platforma, která od převzetí Twitteru Muskem získává na popularitě).

Ryan Mac z New York Times ztratil přístup ke svému účtu poté, co mluvil o Sweeneym a změnách politiky Twitteru po pozastavení účtu @ElonJet. Matt Binder z Mashable se ocitl ve stejné situaci poté, co retweetnul příspěvek zpochybňující Muskovo tvrzení, že jej a jeho syna sleduje „šílený stalker“, a další o tom, že si nový šéf Twitteru pozval skupinu spojenou s QAnonem, aby s ní projednal partnerství ohledně bezpečnosti platformy.

Pozastaveny byly také účty řady dalších novinářů, kteří se buď nechvalně zmiňovali přímo o převzetí a vedení Twitteru Elonem Muskem nebo (a to mnohem častěji) o Sweeneym a účtu @ElonJet.

Musk po pozastavení účtu @ElonJet oznámil změnu zásad Twitteru, která zakazuje zveřejňování informací o poloze osob v reálném čase. V reakci na toto oznámení uvedl, že auto s jeho dítětem bylo sledováno stalkerem. Uvedl také, že podniká právní kroky proti Sweeneymu a organizacím, „které podporovaly poškozování [jeho] rodiny“.

Podle posledních informací Musk uvedl, že je v pořádku ho kritizovat, ale je špatné sledovat jeho rodinu a ohrožovat ji. Přímo použil termín doxing, což je veřejné poskytování osobně identifikovatelných informací ostatním. Naznačil, že novinářské účty byly pozastaveny právě kvůli novým pravidlům pro doxing a budou pozastaveny po dobu 7 dní.

Musk také zveřejnil anketu, v níž žádal uživatele, aby hlasovali o tom, kdy má obnovit účty, které kvůli doxingu pozastavil. Ačkoli zvítězila možnost „Nyní“, Musk anketu nakonec obnovil kvůli „příliš mnoha možnostem“ a zařadil zde jen dvě možnosti: „Nyní“ a „Za 7 dní“. (V době vydání článku je v anketě stále možné hlasovat.)

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.