Foto: Unsplash

Na Facebooku se objevil podvodný účet Elona Muska, z důvěřivých uživatelů se snažil vylákat bitcoiny

I přestože se Facebook (nyní již Meta) podle svých slov neustále snaží ověřovat podezřelé účty, ne vždy se mu to daří. Společnost totiž omylem při ověřování označila fanouškovskou stránku Elona Muska na Facebooku za Muskův vlastní oficiální účet. Nadto se zdá, že tuto stránku provozoval podvodník s bitcoiny.

Stránka, která již nyní není dostupná (není zatím jasné, zda byla smazána), měla celkem velmi slušných 153 000 sledujících. A ačkoli tvůrci této stránky v informacích sami uvedli, že se jedná pouze o „fanouškovskou stránku“, na níž jsou nahrány tweety od Elona Muska, na první pohled se tváří, jako by šlo o oficiální stránku. Nicméně při zkoumání správců stránky, si bylo možné všimnout, že někteří z nich sídlí v Egyptě, a nikoli v USA, což bychom u oficiální stránky očekávali.

Ačkoli účet většinou obsahoval jen reposty Muskových tweetů, nejnovější příspěvek se snažil uživatele nalákat na podvodné rozdávání bitcoinů. Tento velmi jednoduchý typ podvodu se přitom na internetu objevuje již několik let (často právě v souvislosti s kryptoměnami). Obvykle útočník slibuje za zaslání symbolické částky její dvojnásobek nebo třeba i desetinásobek (například 0,2 bitcoinu na oplátku 2 bitcoiny). A i přestože jde o známý druh podvodu, vždy se několik důvěřivců najde a naletí.

Později se zjistilo, že uvedená stránka byla vytvořena již 28. července 2019, a to pod jménem Kizito Gavin, přičemž od té doby došlo k několika změnám názvu. Na Elona Muska se přejmenovala až 17. října 2021. Je proto pravděpodobné, že se tato změna odehrála právě za účelem vylákání kryptoměny z důvěřivých uživatelů.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.