Foto: Unspash

Na X se hromadně šíří dezinformace o změnách klimatu

Podle nových analýz se lži o změně klimatu na platformě X letos vystupňovaly na nebývalou úroveň. Znepokojivý nárůst obsahu, který odmítá široce přijímané vědecké názory na změnu klimatu, který je někdy označovaný jako klimatický skepticismus nebo popírání klimatu, se tak přidává k obrovskému množství dezinformací a nenávistného obsahu, které se rozšířily od doby, kdy platformu převzal Elon Musk.

Podle analýzy, kterou pro deník The Times provedli výzkumníci z londýnské City University, bylo v roce 2022 zaznamenáno více tweetů a retweetů používajících klimaskeptickou terminologii než v kterémkoli jiném roce od založení Twitteru v roce 2006, a to konkrétně 850 000 klimaticko-skeptických tweetů nebo retweetů ve srovnání s 650 000 v roce 2021 a 220 000 v roce 2020. Řada klimatologů z řad laické veřejnosti i odborníků přitom z platformy právě kvůli rostoucímu počtu dezinformací odchází.

Velká část nedávného nárůstu dezinformací o klimatu je spojena s hashtagem #climatescam. Podle zjištění výzkumníků z londýnské City University Maxe Falkenberga a Andrey Baronchell tvoří v letošním roce přibližně 40 % tweetů obsahujících klimatické výrazy (ve srovnání s pouhými 2 % před rokem 2022).

Nyní se #climatescam objevuje jako hlavní výsledek při vyhledávání #climate. Tento hashtag nabízí množství nepravdivých informací o změně klimatu. Jeden z populárních příspěvků obsahuje obrázek, který prezentuje člověkem způsobenou změnu klimatu jako „vymyšlenou katastrofu, kterou globalisté/socialisté využívají k vyvolávání strachu a pocitu viny, aby mohli zdaňovat, regulovat a odebírat svobodu, zatímco předstírají, že zachraňují planetu“.

Výzkum potvrzuje, že emise skleníkových plynů z fosilních paliv způsobují změnu klimatu. Významná klimatologická zpráva OSN, kterou loni zveřejnilo 230 autorů z 66 zemí, dospěla k závěru, že za častější extrémní výkyvy počasí na celé planetě je zodpovědná především lidská činnost.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.