Foto: se svolením NASA

NASA zveřejnila detailní snímky posledního průletu Orionu kolem Měsíce

Kosmická loď Orion právě uskutečnila svůj poslední průlet kolem Měsíce na cestě k Zemi. A NASA zveřejnila některé další z dosud nejlepších fotografií, jež na své pouti pořídila. Jsou pořízeny kamerou s vysokým rozlišením (ve skutečnosti jde o výrazně upravenou kameru GoPro Hero 4) umístěnou na špičce solárních panelů Orionu. Na snímcích je vidět, jak sonda oblétá Měsíc, můžeme si tak velmi detailně prohlédnout jeho odvrácenou stranu.

Co se týče dřívějších snímků, byly poněkud zrnité a rozmazané (pravděpodobně proto, že byly pořízeny optickou navigační kamerou Orionu, a nikoli kamerou GoPro), ty další byly trochu přeexponované. Poslední série snímků však vypadá skvěle.

Přestože pořizování úchvatných fotografií nebylo hlavním cílem mise Artemis I, podle slov NASA jsou právě snímky nesmírné důležité pro vztahy s veřejností.

Vedoucí programu Howard Hu potvrdil, že dosud si Orion vedl výborně. Sonda odstartovala 15. listopadu v rámci mise Artemis 1 na vrcholu mohutné rakety NASA Space Launch System. Před několika dny loď dokončila tři a půl minuty trvající zážeh motorů (zatím nejdelší na této cestě), aby se 11. prosince vydala na cestu zpět k Zemi.

Další mise – Artemis II – je naplánována na rok 2024 a má vynést astronauty na podobnou cestu, kterou urazil Orion, aniž by přistáli na Měsíci. V rámci třetí mise Artemis III, jejíž start je naplánován na rok 2025, by však lidská posádka měla opět stanout na měsíčním povrchu.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.