Foto: Getty Images

Neuralink zveřejnil video prvního lidského pacienta s implantátem mozek-počítač

Začátkem letošního roku Elon Musk oznámil, že v rámci první klinické studie společnosti Neuralink byl voperován mozkový implantát prvnímu lidskému pacientovi. Nyní se společnost podělila o krátkou ukázku rozhraní mozek-počítač (BCI) v akci.

Na videu, které bylo zveřejněno na X, je 29letý Nolan Arbaugh, který uvedl, že před osmi lety po nehodě při potápění ochrnul od krku dolů. Ve videu Arbaugh vysvětluje, že po operaci se musel naučit rozlišovat představovaný pohyb od pokusu o pohyb, čímž se naučil ovládat kurzor na obrazovce.

„Pokoušel jsem si představovat pohyb například pravou rukou doleva, doprava dopředu, dozadu. A od té chvíle si myslím, že se pro mě stalo intuitivní začít si představovat, jak se kurzor pohybuje,“ řekl Arbaugh.

Ve videu, v němž vystupuje také inženýr společnosti Neuralink, Arbaugh předvádí BCI pohybem kurzoru po obrazovce notebooku a pozastavením hudebního přehrávače na obrazovce. Řekl, že mu implantát umožnil hrát šachy a Civilization VI. Poznamenal, že dříve používal jiná asistenční zařízení, jako jsou ústní tyčinky, ale že implantát Neuralink mu umožnil delší hraní her a také hraní online. Uvedl, že implantát může používat přibližně osm hodin, než se musí dobít (není jasné, jak nabíjení funguje). Prozradil také, že jeho zkušenosti s mozkovým implantátem jsou i přes některé počáteční problémy zatím pozitivní.

Arbaugh se stal prvním lidským pacientem s tímto implantátem. Společnost dříve testovala BCI na zvířatech, včetně šimpanzů, a některé její postupy testování na zvířatech se staly předmětem federálního vyšetřování.

Zdroj: engadget.com