Foto: Unsplash

Podle EU Microsoft porušil antimonopolní zákony začleněním aplikace Teams do svých balíčků

Je to téměř rok, co Evropská komise zahájila vyšetřování společnosti Microsoft. Nyní byla zveřejněna předběžná zjištění. Výkonný orgán Evropské unie oznámil, že technologický gigant porušil antimonopolní zákony tím, že propojil Microsoft Teams se svými balíčky Office 365 a Microsoft 365 Business. V říjnu loňského roku sice Microsoft vyjmul Teams ze svých balíčků v Evropské unii a Švýcarsku, Evropská komise tento krok ale označila za nedostačující.

Evropská komise ve svém prohlášení podrobně popsala své obavy, že společnost Microsoft pravděpodobně poskytla Teams distribuční výhodu tím, že zákazníkům nedala na výběr, zda chtějí získat přístup k Teams v rámci předplatného aplikací pro produktivitu SaaS. Tato výhoda mohla být dále prohloubena omezeními interoperability mezi konkurenčními produkty Teams a nabídkami společnosti Microsoft. Tento přístup podle Evropské komise také mohl zabránit konkurentům společnosti Teams v soutěži a následně v inovacích, a to na úkor zákazníků v Evropském hospodářském prostoru.

Pokud EU potvrdí svá předběžná zjištění, hrozí Microsoftu pokuta ve výši 10 % jeho ročního celosvětového obratu, takže není divu, že se společnost snaží EU vyjít vstříc. „Poté, co jsme oddělili aplikaci Teams a podnikli první kroky v oblasti interoperability, oceňujeme dnes poskytnuté dodatečné vyjasnění a budeme se snažit najít řešení, abychom eliminovali obavy Komise,“ uvedl Brad Smith, místopředseda představenstva a prezident společnosti Microsoft.

Tyto potíže Microsoftu začaly v roce 2020, kdy Slack (nyní vlastněný společností Salesforce) podal antimonopolní stížnost, v níž tvrdil, že Microsoft porušil pravidla hospodářské soutěže EU, když ke svým sadám přibalil aplikaci Teams. V dubnu 2023 Microsoft oznámil svůj záměr nabízet Teams samostatně, ale Evropská komise přesto formálně o tři měsíce později zahájila vyšetřování. V návaznosti na říjnové vyčlenění Microsoft letos v dubnu oznámil, že Teams bude zákazníkům po celém světě k dispozici odděleně od Microsoft 365 a Office 365.

Zdroj: engadget.com