Podmořské mikrofony odhalí dopadnutí předmětu na hladinu moře

Tým akademiků z Cardiff University of Engineering objevil způsob, jak použít podmořské mikrofony, tak aby bylo možné zjistit přesný čas a místo, kdy nějaký objekt spadl do moře. Technologie by mohla být použita např. při hledání ztracených letadel.

Metoda se opírá o zvukové vlny, které se mohou vodou šířit rychlostí zvuku. Vlny se přirozeně objeví vždy, když něco dopadne na hladinu moře, a některé organismy jako plankton na nich při pohybu závisejí. Tyto signály je možné detekovat právě podmořskými mikrofony, kterým se říká hydrofony, a triangulací signálů přijatých ze tří nebo více různých míst lze zjistit přesný čas a polohu toho, odkud signál pochází.

Vědci technologii testovali na 18 míčích, které pustili do vodní nádrže z různých míst a výšky a měřili akustické vlny, které jejich dopad generoval. Následně analyzovali data pořízená hydrofony nedaleko pobřeží největšího australského státu Západní Austrálie. (Data byl pořízena organizací Comprehensive Nuclear Test Ban Treaty Organisation, která podmořské mikrofony používá k detekci podmořských jaderných testů.)  Pomocí těchto dat mohl tým akademiků identifikovat čas a polohu některých nedávných zemětřesení.

Zajímavější ovšem bylo, když vědci analyzovali data ze ztraceného letu MH370, resp. ze dne, kdy Boeing malajských aerolinek zmizel (18. března 2014). Objevili totiž dva slabé signály mezi půlnocí a druhou hodinou ranní. Podle spoluautora studie Davideho Crivelliho však zatím není možné s jistotou potvrdit, že signály mají se ztraceným letadlem nějakou spojitost. Zjištěné informace nicméně předal tým úřadu Australian Transport Safety Bureau k další analýze a předpokládá, že nyní i v budoucnu by mohl být tento nový zdroj informací použit v kombinaci s daty, které mají již dnes příslušné úřady k dispozici.

Sledování akustických gravitačních vln podle vědců skýtá mnoho možností, např. možnost usnadnění lokalizace padajících meteoritů, zjišťování míst, ve kterých došlo k sesuvu půdy, a také je prý možné technologii využít k detekci vln tsunami nebo náhlých bouří na moři.

Zdroj: techradar.com