Foto: se svolením NASA

Prohlédněte si nejnovější snímky nárazu sondy DART do asteroidu Dimorphos

NASA v pondělí oslavila úspěšný náraz sondy DART do asteroidu Dimorphos. Šlo o první krok v oblasti testování planetární obrany. Přestože se sonda při střetu s asteroidem nacházela 6,8 milionu kilometrů od Země, pořízené snímky z nárazu a jeho následků jsou lepší, než se původně očekávalo.

Před samotným pondělním testem nebylo jasné, jak velkou část celé podívané kamery zachytí. Tým nicméně doufal v záběry z POV palubní kamery sondy DART, nazvané DRACO, a ve snímky pořízené sondou LICIACube velikosti krabice od bot, která se držela těsně za sondou DART. Jejich očekávání se vyplnilo.

Kromě těchto zařízení však záběry pořídily také teleskopy, včetně pozemních observatoří a dvou známých kosmických dalekohledů – Hubbleova a Webbova. Ani ty přitom nezklamaly. Celá mise je tak překvapivě dobře zdokumentovaná.

Zdroj: NASA
Zdroj: NASA
Zdroj: NASA
Zdroj: NASA

Přestože je na shromažďování dat ještě brzy a další snímky budou zveřejněny později, již záběry, který byly představeny nyní, umožňují vytvořit si poměrně jasný obraz toho, co se stalo, když DART narazil do asteroidu Dimorphos.

Celá mise je zajímavá také zapojením veřejnosti, která průěh s NASA v podstatě prožívala od začátku do konce. Na druhou stranu nejde o překvapivý fakt, jelikož odklon potenciálně nebezpečného asteroidu od planety Země je tématem, který se bez výjimky může do budoucna týkat nás všech.

Zdroj: gizmodo.com