Foto: se svolením Boston Dynamics

Robot Stretch jde na dračku, společnost Boston Dynamics začala s jeho prodejem

Je to již téměř rok od okamžiku, kdy společnost Boston Dynamics představila nového skladového robota Stretche. Přestože není tak atraktivní jako robotický pes Spot, v řadě ohledů je praktičtější – dokáže totiž výrazně usnadnit nakládání, vykládání a přesouvání krabic ve skladech.

Nyní společnost oznámila, že Stretch je konečně k dispozici ke koupi. Což ale ve skutečnosti znamená, že přijímá rezervace na dodávky v letech 2023 a 2024. Toto zdržení s dodávkami je dáno velkou poptávkou, kvůli níž byl po předobjednávkách celý rok vyprodán.

Jedním z prvních velkých zákazníků je společnost DHL, která se společností Boston Dynamics podepsala smlouvu v hodnotě 15 milionů dolarů. Roboty Stretch chce totiž DHL vybavit své sklady v Severní Americe. Kromě DHL mají stejný plán také společnosti Gap a H&M.

Stretch je výborným řešením pro řadu společností, jelikož je zkonstruován pro snadné nasazení ve většině běžných skladů a nevyžaduje, aby byly sklady měněny (robota lze do skladů neinstalovat během několika dní). Samotný robot přitom nemusí být předem nijak naprogramován a nepotřebuje informace o velikostech krabic, které bude přesouvat (ty však nesmí být těžší než 50 kg). Stretch má kolovou základnu, což znamená také to, že se dokáže pohybovat bez nutnosti pevné infrastruktury. Navíc disponuje pokročilým systémem vidění, díky němuž umí samostatně identifikovat krabice i své okolí.

Podle generálního ředitele společnosti Boston Dynamics Roberta Playtera je hlavním důvodem vysoké poptávky po robotovi nedostatek pracovních sil.

Zdroj: engadget.com