Foto: se svolením NASA

Sonda InSight pravděpodobně navždy ztratila kontakt se Zemí, zasypal ji prach

Sonda InSight přistála na povrchu Marsu v listopadu 2018. Čtyři roky pořizovala snímky a shromažďovala údaje o prostředí červené planety, každopádně po celou tu dobu docházelo také k usazování prachu na solárních panelech, jež ji pohánějí.

NASA přitom již začátkem letošního roku předpověděla, že vrstva prachu se nakonec stane natolik silnou, že solární panely přestanou fungovat. A právě to se také 19. prosince stalo. InSight se rozloučil pravděpodobně poslední fotografií (v úvodu článku), na které je vidět zaprášená sonda.

„Mám opravdu málo energie, takže tohle je asi poslední snímek, který posílám,“ stojí mimo jiné na Twitteru u zveřejněné fotografie. V aktualizaci na blogu z 19. prosince uvedla NASA následující: „Dne 18. prosince 2022 sonda NASA InSight neodpovídala na komunikaci ze Země. Výkon přistávacího modulu podle očekávání již několik měsíců klesal a předpokládá se, že InSight možná dospěl ke svému konci.“

Sonda InSight přistála na Marsu 26. listopadu 2018. Na povrchu rudé planety nastavila seismograf, díky němuž zaznamenávala údaje o „marsotřeseních“ (o tomto tématu si můžete přečíst také zde), které vědcům pomohly lépe porozumět vnitřní struktuře planety. Během uplynulých čtyř let InSight poskytl údaje o více než 500 marsotřeseních a nejméně jednom dopadu meteoroidu. Na základě těchto zpráv dospěli vědci NASA k závěru, že jádro Marsu je přibližně o polovinu menší než jádro Země a pravděpodobně se skládá z lehčích prvků, než se dříve předpokládalo.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.