Foto: Unsplash

Společnost Neuralink je údajně předmětem federálního vyšetřování kvůli úmrtí testovaných zvířat

Generální inspektor amerického ministerstva zemědělství (USDA) údajně vyšetřuje společnost Neuralink kvůli možnému porušování životních podmínek zvířat v souvislosti s výzkumnými testy. Podle agentury Reuters interní dokumenty naznačují, že zaměstnanci Neuralinku opakovaně vyjádřili obavy, že společnost příliš spěchá s testováním na zvířatech, čímž jim způsobuje zbytečné utrpení a smrt.

Zpravodajská organizace uvedla, že společnost od roku 2018 usmrtila 1 500 zvířat včetně více než 280 ovcí, prasat a opic. Tato čísla automaticky neznamenají, že Neuralink porušuje zákon (společnost prošla všemi kontrolami, které provedlo USDA). Bývalí i současní zaměstnanci však agentuře Reuters sdělili, že tlak zakladatele Neuralinku Elona Muska na urychlení vývoje vedl k řadě zbytečných pokusů, které zapříčinily vyšší počet úmrtí zvířat, než jaké by pravděpodobně bylo při standardních postupech.

Musk údajně od založení společnosti v roce 2016 opakovaně sděloval zaměstnancům, aby si při výkonů své práce představovali, že mají na hlavě připevněnou bombu, čímž se je snažil motivovat k lepším a rychlejším výkonům. Zaměstnance také údajně strašil výrokem, že pokud nedosáhnou pokroku, odstartuje „selhání trhu“, což si někteří zaměstnanci vyložili jako varování, že společnost ukončí svoji činnost.

Začátkem letošního roku Musk také poslal zaměstnancům e-mail obsahující článek o švýcarských vědcích, kteří vytvořili implantát, jenž pomohl ochrnutému člověku znovu chodit. „Obecně se prostě nepohybujeme dostatečně rychle. Přivádí mě to k šílenství!“ napsal Musk údajně v dalším e-mailu.

Po prozkoumání interní dokumentace o testování agentura Reuters uvedla, že našla čtyři experimenty s 86 prasaty a dvěma opicemi, jejichž výsledky nebyly relevantní kvůli lidským chybám, a proto musela společnost Neuralink tyto experimenty opakovat, což vedlo k dalším úmrtím zvířat. Podle svých slov byli zaměstnanci přetíženi. V několika případech došlo například k implantaci zařízení BCI na nesprávný obratel (čemuž se dalo snadno předejít jednoduchým spočítáním obratlů zvířat), tým byl poté donucen zvířata zabít, aby ukončil jejich utrpení.

Společnost Neuralink nedávno uspořádala akci, na které oznámila, že by během příštích šesti měsíců chtěla zahájit testy na lidech.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.