Foto: se svolením Neuralink

Neuralink by mohl začít provádět testování BCI na lidech do šesti měsíců

Je to už šest let, co Elon Musk spoluzaložil startup Neuralink, který se zabývá BCI (Brain – computer interface), což je rozhraní, které slouží k propojení zařízení snímající mozkovou aktivitu s počítačem. Jsou to tři roky, co společnost poprvé předvedla svého implantačního robota, dva roky, co svou technologii vložila do hlavy prasatům a něco málo přes 19 měsíců, co totéž provedla s primáty, přičemž tento pokus údajně zabil 15 z 23 testovaných zvířat. V říjnu Musk oznámil, že zhruba za šest měsíců by měli být schopni vložit Neuralink do člověka.

„V mnoha ohledech je to jako Fitbit ve vaší lebce s malými drátky,“ řekl Musk o zařízení Neuralink během živého přenosu v roce 2021. Zařízení se spoléhá až na 1 024 vodičů o průměru 5 mikronů, které jsou umístěny v šedé kůře mozkové pacienta. Tyto vodiče vytvářejí spojení s okolními neurony, poskytují obraz elektrické aktivity mozku a převádějí elektrické impulzy mozku na digitální počítačový kód. Tedy alespoň teoreticky. Zatím jediné, čeho Neuralink dosáhl, je, že přiměl opici hrát Pong bez joysticku.

Konkurenční společnost Sybnchron přitom již předstihla společnost Neuralink, když lékaři v nemocnici Mount Sinai v New Yorku úspěšně instalovali 3,8 centimetrů dlouhé zařízení lidskému pacientovi trpícímu ALS. Pacient, který ztratil schopnost samostatného pohybu a komunikace, by měl být schopen surfovat po internetu a posílat textové zprávy pomocí zařízení, které převádí jeho myšlenky na počítačové příkazy.

Společnost Neuralink stále pracuje na získání schválení svého implantátu od FDA, ačkoli v červenci 2020 získala od společnosti označení průlomového zařízení (toto označení však od září 2022 EDA udělila 728 zdravotnickým prostředkům).

Úřad FDA také v roce 2021 aktualizoval své pokyny pro postupy týkající se klinického a neklinického testování BCI. „Oblast implantovaných BCI zařízení rychle postupuje od základních neurovědeckých objevů k transplantacím a vstupu na trh,“ uvedla agentura v květnu. „Implantovaná zařízení BCI mají potenciál přinést prospěch lidem s těžkým zdravotním postižením tím, že zvýší jejich schopnost interakce s okolím, a následně jim poskytnou určitou novou míru nezávislosti v každodenním životě.“

Zdroj: engadget.com