Foto: se svolením Tesla

Tesla zvedla cenu softwaru pro autonomní řízení na 12 tisíc dolarů, přitom stále nebyl uveden na trh

Všudypřítomné zdražování se viditelně týká také společnosti Tesla. Elon Musk totiž uvedl, že došlo ke zvýšení ceny softwaru pro „plně autonomní řízení“ (Full Self-Driving, FSD) na 12 000 dolarů (tedy celkem o 2 000 dolarů). Nová cena by měla začít platit pro zákazníky (prozatím?) pouze v USA, a to od 17. ledna. Musk na Twitter také napsal, že cena měsíčního předplatného ve výši 199 dolarů za FSD se zvýší, jakmile se software přiblíží k uvedení na trh.

Beta verzi systému FSD začala Tesla testovat již v říjnu 2020. Tehdy byla jeho cena stanovena na 8 000 dolarů (pouze však pro vybranou skupinu zákazníků). Krátce poté došlo ke zvýšení na 10 000 dolarů.

Na širší dostupnost FSD přitom řidiči čekají již pěknou řádku let. Již v roce 2018 Musk uvedl, že začne s jejím zaváděním. V roce 2019 pak tvrdil, že bude za rok (tedy v roce 2020) k dispozici „více než milion vozů s plným samořízením, softwarem, vším“. V září minulého roku sice nepřišla žádná velká změnu, ale alespoň Tesla otevřela přístup k FSD pro více řidičů. Aby však zájemci získali přístup k softwaru, museli mít dobré „bezpečnostní skóre“ a jejich styl jízdy byl tedy podroben vyhodnocování na základě pěti kritérií, která dokáží odhalit, zda i do budoucna bude jejich jízda bezpečná.

Jak se totiž ukázalo, i přes líbivý název software vozidla značky Tesla nečiní plně autonomními a jízda stále vyžaduje kontrolu řidiče. Není proto divu, že se FSD dočkalo nejedné kritiky. V srpnu 2021 například senátor USA Edward Markey a demokratický politik Richard Blumenthal požádali Federální obchodní komisi, aby prošetřila, jakým způsobem společnost Tesla prodává tento software, a obvinili ji z „klamavých a nekalých praktik“. Poslední testy navíc ukazují, že FSD je zcela bezradné na sněhu.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.