Foto: App Store

Trump porušuje licenční pravidla, hrozí odstranění jeho nové sociální sítě Truth Social

Před několika dny jsme vás informovali o tom, že Donald Trump spouští vlastní sociální síť Truth Social. Jde již o druhý takový pokus. A zatímco první pokus, který byl spíš blogem exprezidenta Spojených států, pro malý zájem uživatelů skončil krachem, i Truth Social zaznamenává potíže. Nyní jde konkrétně o licenční pochybení.

Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) totiž tvrdí, že společnost The Trump Media and Technology Group (TMTG), která za vznikem Truth Social stojí, porušila při spuštění testovací verze Trumpovy nové sociální sítě licenční pravidla.

Trumpova nová sociální síť je totiž založena na platformě Mastodon, což je open-source software umožňující provozovat sociální sítě typu Twitter. Mastodon přitom může používat kdokoli, pochopitelně však pouze, pokud dodržuje licenci AGPLv3. Jedním z hlavních bodů AGPLv3 je nicméně to, že držitel této licence musí sdílet svůj zdrojový kód veřejně. Potíž je však právě v tom, že zdrojový kód Truth Social dosud nebyl sdílen.

Organizace SFC, která se vymáháním licencí k softwaru s otevřeným zdrojovým kódem zabývá, proto uvedla, že Truth Social má 30 dnů na to, aby napravila svoji chybu a zdrojový kód zveřejnila pro všechny, kteří stránky používají. Pokud tak neučiní, bude čelit následkům, což znamená, že Trump přijde o právo používat Mastodon a může čelit také žalobě ze strany SFC.

„Takto fungují ustanovení AGPLv3 o nápravě – bez výjimek – i když jste realitní magnát, televizní hvězda reality show, nebo dokonce bývalý prezident USA,“ uvedla SFC ve svém prohlášení. Jsme zvědavi, jak se Trump k celé věci postaví, a budeme vás o dalším dění informovat.

Zdroj: engadget.com