Turecko představilo svůj nejnovější ozbrojený dron

Turecko po více než roce vývoje představilo svůj nejnovější ozbrojený dron Karayel-SU od domácí společnosti Vestel Defence Industry. Stroj se veřejnosti nedávno předvedl na prestižní letecké show v Dubaji.

Až dosud určovaly trendy v oblasti ozbrojených dronů USA, Rusko nebo Čína, do popředí se ale dere i ambiciózní Turecko, které s dronem cílí především na země Blízkého východu a Afriku. Podle generálního manažera společnosti Onera Tekina nyní probíhají jednání s prvními exportními partnery. Dron bude zároveň sloužit i tureckým vzdušným silám.

Dron má oproti předchůdci, průzkumnému a sledovacímu dronu Karayel, rozšířené křídlo pro zbraňové systémy a rozpětí jeho křídel je 13 metrů. Stroj unese náklad o hmotnosti až 120 kg a takto naložený může fungovat osm hodin. Podle představitelů společnosti nalétal předchůdce nového dronu zhruba 3000 hodin bez jediné nehody nebo srážky a Karayel-SU má být stejně spolehlivý. Trup nástupce je vybaven denním a nočním senzorem o hmotnosti 50 kg a je navržen tak, aby bez ozbrojeného nákladu dokázal létat nepřetržitě 20 hodin ve výšce kolem 5,5 km.

Pod rozšířeným křídlem dron ukrývá miniaturizované protitankové rakety MAM-L a také laserem naváděné střely MAM-C, které vyvinul turecký státní podnik Roketsan. Miniaturizovaná inteligentní munice dokáže zasáhnout cíl v dosahu 8 km a proniknout jeho pancířem. Testy dronu mají podle Tekinových slov proběhnout v lednu příštího roku.

 

Zdroj: defensenews.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.