Foto: Wikimedia

Umělá inteligence společnosti DeepMind dosáhla neuvěřitelného cíle – katalogizovala všech 200 milionů vědecky známých bílkovin

Koncem roku 2020 jsme vás informovali o přelomovém objevu, který výrazně pomohl oboru současné biologie. Vědcům společnosti DeepMind, která spadá pod Alphabet, se podařilo pomocí umělé inteligence vytvořit algoritmus pro předpovídání proteinových záhybů (přesného tvaru bílkovin) AlphaFold, což pomohlo vyřešit vědeckou hádanku, která vědcům vrtala hlavou půl století.

Již za rok od vydání beta verze získalo přístup k výsledkům půl milionu vědců z celého světa, kteří je více než 4000x citovali ve svých vlastních studiích. Již to demonstruje neuvěřitelný úspěch tohoto projektu. Nicméně nyní společnost DeepMind oznámila, že radikálně rozšíří tuto veřejně přístupnou databázi proteinových struktur, a to ze současného 1 milionu záznamů na neuvěřitelných 200 milionů záznamů.

Společnost Alphabet na projektu spolupracovala s Evropským bioinformatickým institutem (EMBL), který vlastní proteiny z různých živočišných říší – jak živočichů, tak i rostlin, hub, bakterií a dalších forem života.

Výsledky projektu jsou volně ke dispozici na webových stránkách UniProt, Ensembl a OpenTargets.

„AlphaFold je ojedinělým a významným pokrokem ve vědě o živé přírodě, který demonstruje sílu umělé inteligence,“ uvedl v tiskovém prohlášení Eric Topol, zakladatel a ředitel Scripps Research Translational Institute. „Určení 3D struktury bílkovin dříve trvalo mnoho měsíců nebo let, nyní je to záležitost několika sekund. AlphaFold již urychlil a umožnil obrovské objevy, včetně rozlousknutí struktury komplexu jaderných pórů. A s tímto novým přírůstkem struktur osvětlujících téměř celý proteinový vesmír můžeme očekávat, že každý den budou vyřešeny další biologické záhady.“

AlphaFold již byl využit v řadě vědeckých projektů – od výzkumu lepry a Chagasovy choroby až po ochranu včel či řešení znečištění plastem.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.