Foto: Unsplash

USB-C bude povinným standardem v EU pro všechna mobilní zařízení s příkonem do 100 W již do konce roku 2024

Evropský parlament nyní odhlasoval, že USB-C se stane společným standardem pro nabíjení v EU. Všechna mobilní zařízení s příkonem do 100 W (včetně telefonů, tabletů a sluchátek) prodávaná v zemích EU budou muset být do konce roku 2024 vybavena nabíjecím portem USB-C. Notebooky budou muset splňovat toto nařízení do jara 2026. Výrobky, které se dostanou na trh před těmito termíny, se nařízení pochopitelně týkat nebude.

Hlavním cílem tohoto rozhodnutí je snížení množství elektronického odpadu. Uživatelé totiž budou moci používat své stávající nabíječky k napájení nových zařízení. Kromě toho má také odstranit technologická omezení, která uživatele váží k výrobkům jednoho výrobce. Nové nařízení stanovilo, že zařízení budou muset nabízet alespoň 18 W ze specifikace USB-C Power Delivery.

EU již dlouho volá po omezení rozmanitosti nabíječích konektorům a jediném nabíjecím standardu. Unie však tvrdí, že dosavadní úsilí nevedlo ke „konkrétním výsledkům“, jež by se přímo dotkly uživatelů. To v září loňského roku vedlo k předložení formálního legislativního návrhu.

Není žádným tajemstvím, že požadavek se dotkne především společnosti Apple, která se navzdory širšímu přechodu na USB-C u iPhonů a některých dalších zařízení prozatím stále drží proprietárních portů Lightning. Několik úniků však naznačuje, že Apple již testuje iPhony s USB-C, které by mohly přijít v roce 2023, a základní iPad by mohl tento port nabídnout již letos na podzim.

Existují však také obavy ohledně dlouhodobého dopadu tohoto opatření. Poslanec Evropského parlamentu Alex Agius Saliba sice uvedl, že zákon umožní vývoj inovativních nabíjecích řešení, ale společnosti budou v takových případech muset počkat na schválení EU. Zákon se také nevztahuje na hardware s výkonem vyšším než 100 W, USB-C 2.1 se tedy nebude muset nacházet u výkonných notebooků.

Zdroj: engadget.com