Foto: Unsplash

V USA byla svolána schůze ohledně rizik generativní umělé inteligence

Bidenova administrativa sice financuje výzkum umělé inteligence, ale zároveň doufá, že se společnosti budou zodpovídat za své chování. Viceprezidentka Kamala Harris se setkala s generálními řediteli společností Alphabet (což je mateřská společnost Googlu), Microsoftu, OpenAI a Anthropic ve snaze zajistit pro AI více záruk bezpečnosti. Podle Harris mají soukromé firmy etickou, morální i právní odpovědnost za to, aby jejich AI produkty byly bezpečné a spolehlivé. Dodává ale, že zároveň musí ctít platné zákony.

Viceprezidentka se zajímá o technologie generativní umělé inteligence, mezi něž patří Bard, Bing Chat a ChatGPT, které mají potenciál pomáhat, ale i škodit. Podle jejích slov mohou vyřešit některé velké problémy, ale zároveň být také využity k porušování práv, vytváření nedůvěry a oslabování demokracie (zejména má obavy z využití AI nepřátelskými zeměmi).

O průběhu jednání se dozvíme později, agentura Bloomberg však tvrdí, že v pozvánkách na schůzku byly nastíněny diskuse o rizicích vývoje umělé inteligence, snahy o omezení těchto rizik a další způsoby, jak by vláda mohla spolupracovat se soukromým sektorem na bezpečném zavádění umělé inteligence.

Obavy z nebezpečí, která AI představuje, jsou natolik velké, že vedoucí představitelé odvětví a odborníci vyzvali k šestiměsíčnímu pozastavení experimentů.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.