Více než 20 000 zaměstnanců Google protestovalo proti krytí sexuálního násilí vyššího managementu

Společností Google hýbe vlna protestů jejích zaměstnanců. Tentokrát se netýká odporu ke spolupráci na zbrojním programu, ale sexuálního zneužívání, respektive nadstandartním zacházení s jeho pachatelem. Více než 20 000 zaměstnanců a spolupracovníků společnosti se účastnilo protestního pochodu, který vyzýval vedení společnosti k nápravě zavedené praxe.

V minulých týden totiž vyšlo najevo, že tři členové vyššího managementu společnosti, byli důvodně obviněni ze sexuálních deliktů proti zaměstnankyním společnosti. Ve dvou případech pachatele Google propustil, avšak nechal jim tzv. zlatý padák, který garantoval vysoké odstupné v řádech desítek milionů dolarů. Ve třetím případě zaplatil pachatel vysokou pokutu. Vyšetřování incidentů se nikdy nedostalo na veřejnost a Google své manažery a svoji pověst chránil za pomoci svých finančních prostředků.

V současnosti Google zaměstnává, podle veřejně dostupných údajů 94 372 zaměstnanců, protestů se tedy účastnila téměř pětina firmy. Podle jejich názoru je Google právem považovaný za jednu z nejpokrokovějších společností současnosti a je nutné, aby byla tato pokrokovost patrná i ve firemní politice. Protestu se kromě zaměstnanců USA přidaly i pobočky po celém světě.

CEO společnosti Google Sundar Pichai souhlasil, že se zástupci protestujících dnes sejde a budou debatovat o jejich požadavcích. Mezi nimi je například zastavení vyplácení odstupného pachatelům sexuálního zneužívání a zveřejní transparentní zprávy o vyšetřování všech incidentů. Mezi další požadavky patří zavedení systému pro možnost bezpečného oznamování sexuálního zneužití.

V neposlední řadě žádají zaměstnanci také vytvoření nezávislé komise, jejíž členy by kromě managerů také řadoví zaměstnanci Googlu která by v budoucnu podobné problémy vyšetřovala. Společnost Google se zatím k celé situaci oficiálně nevyjádřila.

Zdroj: nytimes.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.