Vlivné americké organizace žádají zákaz použití rozpoznávání obličeje na federální úrovni. 15 milionů jejich příznivců je připraveno zahltit maily a telefonní linky zákonodárců

Více než třicet organizací a neziskových hnutí vydalo minulý týden požadavek, aby americká vláda garantovala, že nebude používat automatické rozpoznávání tváří. Jde podle nich o technologii, které je nespolehlivá, zaujatá, může vést k celé řadě problémů a především ohrožuje základní práva a bezpečnost každého občana.

Výše zmíněnou skupinu organizací vede společnost Fight for the Future, jež se zabývá digitálním právem. Za pomocí ostatních účastníků chce shromáždit více než 15 milionů sympatizantů a s jejich pomocí bombardovat americké zákonodárce mailovými a telefonickými žádostmi o federální zákaz kontroverzní technologie.

Americká policie a další represivní složky už technologii rozpoznávání obličejů v USA používají. Je však tajná informace, v jakém rozsahu a zda se jedná o pouhé testy nebo běžný provoz. Podle uniklých materiálů spolupracuje v tomto ohledu s americkými bezpečnostními složkami společnost Amazon. Společnost Google od spolupráce odstoupila po naléhání svých pracovníků.

Technologie rozpoznávání obličeje, i kdyby fungovala na sto procent spolehlivě, je podle autorů výzvy příliš silným nástrojem, který může být snadno zneužitelný. To může vést ke koncentraci moci, která nebude běžným obyvatelům nikterak užitečná.

Ačkoliv může tento systém vést k identifikaci zločinců nebo nebezpečných osob, je nutné, aby jeho použití bylo maximálně transparentní a podléhalo přísným regulacím. Výše popsaná inciativa není první, která na problém ukazuje, je však vůči americkým úřadům i vládě nejagresivnější. Některá americká města, jako například Oakland nebo San Francisco použití této technologie úplně zakázala, federální zákaz však vydán nebyl.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.