Foto: se svolením Venturi Astrolab

Vozítko FLEX na měsíční povrch v roce 2026 dopraví společnost SpaceX

Před rokem jsme vás informovali o zajímavém projektu startupu Venturi Astrolab, který představil své meziplanetární vozítko určené k přepravě nákladu i lidí po měsíčním povrchu. Tato společnost nyní prozradila, že nedávno podepsala se soukromou vesmírnou firmou Elona Muska dohodu o rezervaci místa na nákladní lodi Starship bez posádky, která by mohla odstartovat už v polovině roku 2026.

„Jedná se o první komerční nákladní kontrakt společnosti SpaceX na měsíční povrch,“ uvedl Jaret Matthews, generální ředitel společnosti Astrolab, pro deník The New York Times a dodal, že jeho společnost je jedním z několika zákazníků, kteří se na letu chtějí podílet.

Společnost Astrolab navrhla a vyrobila vozidlo, o němž doufá, že jednou bude po povrchu Měsíce přepravovat vybavení, zásoby a lidi. Vozítko FLEX (Flexible Logistics and Exploration) je velké asi jako Jeep Wrangler, takže je o něco větší než vozítko Perseverance, které NASA používá na Marsu. Je také vybaveno robotickým ramenem pro snazší manipulaci s nákladem a může se pohybovat rychlostí až 24 kilometrů za hodinu. FLEX může přepravovat až dva astronauty.

Jakmile FLEX přistane na Měsíci, stane se podle Astrolabu největším vozítkem, které se kdy pohybovalo po měsíčním povrchu. Matthews řekl deníku The Times, že Astrolab již má zákazníky, kteří čekají na využití vozítka k přepravě nákladu během mise Starship v roce 2026. V daleké budoucnosti by podle Matthewse mohl FLEX pomoci při budování základny pro trvalou přítomnost lidí na Měsíci i mimo něj. „V konečném důsledku je naším cílem mít flotilu roverů na Měsíci i na Marsu,“ prozradil své plány Matthews.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.