Foto: se svolením Venturi Astrolab

Letecký startup představil lunární vozítko, které je určeno pro přepravu lidí a nákladu na měsíčním povrchu

Cestování do vesmíru se stává stále běžnějším a s rozvojem technologií přibývá firem, které se jím vážně zabývají. Zajímavým počinem je také letecký startup Venturi Astrolab, který představil své meziplanetární vozítko určené k přepravě nákladu a lidí po povrchu Měsíce (případně i Marsu). Plány této společnosti navíc nejsou malé – v nadcházejícím desetiletí chce vytvořit celou flotilu těchto vozítek. Ta by měla pomoci NASA a komerčním společnostem zajistit možnost dlouhodobě pobývat na Měsíci.

Vozítko, které bylo nazváno jednoduše FLEX (Flexible Logistics and Exploration), se dokáže „přikrčit“, a zvednout tak určitý předmět z měsíčního povrchu a přenést a uložit ho na určené místo. FLEX dokáže přepravovat celou řadu předmětů a umí manévrovat poloautonomně, může být řízeno dálkově, a dokonce může být upraveno tak, aby v něm mohla jet lidská posádka a řídit ho.

Generální ředitel společnosti Astrolab Jaret Matthews k tomu uvedl, že vozítko FLEX by mělo vyřešit problém „místní dopravy“ na povrchu Měsíce, a dokonce si klade za cíl „ustavit standard pro měsíční logistiku“. „Chceme být UPS, FedEx a Uber na Měsíci,“ doplnil.

Společnost již vytvořila prototyp v plném měřítku, který již prošel testováním v kalifornské poušti poblíž Údolí smrti. Nicméně ten byl konstruován pro pozemský terén, což znamená, že je podstatně robustnější – měsíční povrch má totiž jen šestinovou gravitaci – vozítko by tak mohlo vážit jen 500 kg. Nicméně lunární rovery se musí potýkat s řadou nejrůznějších problémů, jako je vyšší radiace či měsíční noc, což je dvoutýdenní období, kdy se Měsíc ponoří do tmy a teplota může klesnout až pod -130 °C. Všechny tyto „nástrahy“ by měl FLEX zvládnout.

Každopádně bude ještě chvíli trvat, než se astronauti vydají na povrch Měsíce. NASA nedávno odložila datum prvního přistání Artemis na rok 2025 (a předpokládá se spíše rok 2026).

Zdroj: theverge.com