Foto: Unsplash

Zaměstnanci Tesly obvinili Twitter, že skryl jejich odborový účet ve výsledcích vyhledávání

Pracovníci Tesly v továrně Gigafactory 2 (v Buffalu) podali podle serveru Vice News stížnost k Národnímu úřadu pro pracovní vztahy (NLRB). Obviňují v ní Twitter z tzv. shadow banningu jejich nově vytvořeného odborového účtu.

Skupina oznámila svůj záměr založit odbory 14. února, což zveřejnila také na Twitteru. Tyto tweety se však do druhého dne přestaly objevovat ve výsledcích vyhledávání, což naznačuje, že právě tomuto účtu byl udělen tzv. shadowban.

„V únoru 2023, bezprostředně poté, co zaměstnanci oznámili vznik odborové kampaně v závodě Tesla Gigafactory 2, výše uvedený zaměstnavatel prostřednictvím generálního ředitele Elona Muska a/nebo jeho zástupců a zmocněnců způsobil, že účtu Odbory na Twitteru (@united_tesla) byl na platformě udělen shadowban,“ uvedla skupina pro NLRB.

Při pokusu vyhledat „united_tesla“ nebo „TeslaWorkersUnited“ výsledky skutečně neobsahují žádné tweety zveřejněné tímto účtem.

Šéf společnosti Tesla Elon Musk, který loni koupil Twitter za 44 miliard dolarů, je znám jako zarytý kritik odborů. V roce 2018 na Twitteru napsal, že zaměstnancům Tesly nic nebrání vstoupit do odborů, a to v reakci na dotaz jednoho z uživatelů, který reagoval na zprávu, že ve společnosti působí protiodborové vedení.

Musk ale zároveň napsal: „Proč platit příspěvky odborům a vzdát se akciových opcí pro nic za nic?”. Úřad NLRB rozhodl, že tento tweet porušuje pracovněprávní předpisy. Lze jej totiž považovat za výhružku, že pokud zaměstnanci vstoupí do odborů, budou se muset vzdát akciových opcí placených společností. NLRB Muska zároveň vyzval, aby svůj tweet smazal, což zatím neučinil, protože Tesla se proti rozhodnutí národního úřadu v současné době odvolává.

Zaměstnanci, kteří stojí za touto konkrétní kampaní, mají na starosti práci s daty z technologie Autopilot společnosti Tesla. Pro agenturu Bloomberg již dříve uvedli, že po společnosti požadují nejen lepší mzdy, ale také lepší pracovní podmínky. Pracovníci uvedli, že Tesla monitoruje stisknutí kláves, aby zjistila, kolik času stráví nad jednotlivými úkoly, a že v důsledku toho museli vynechávat přestávky na toaletu. Společnost obvinili také z nezákonného propouštění zaměstnanců (mělo jít o odplatu a odrazování od vstupu do odborů).

Tesla na svém blogu uvedla, že jde o nepravdivé tvrzení a že propuštění zaměstnanci byli málo výkonní.

Zdroj: engadget.com