Foto: se svolením Sony

Nejlepší hry pro PlayStation 5 pro rok 2023

Ať už jste dostali PlayStation 5 pod stromeček, nebo už jste jeho pyšným majitelem déle, připravili jsme pro vás přehled nejlepších her pro rok 2023. Jde o tituly, které nabízejí zásadní vylepšení oproti poslední generaci (na PS5) nebo jsou pro systém exkluzivní.

Stray

Adventura Stray vás zavede do postapokalyptického světa plného robotů, v němž se pohybujete v těle kočky, což vám nabízí nový a zcela jedinečný pohled. Hra je kočičí perspektivně dokonale přizpůsobená, pokud proto patříte mezi milovníky těchto čtyřnohých mazlíčků, rozhodně byste měli zbystřit. K dispozici máte diskrétní tlačítko pro mňoukání a když chcete, můžete se kdekoli a kdykoli schoulit a odevzdat se spánku. Pokud se vám navíc podaří získat přízeň robotů, kteří vás pohladí, přirozeně zavrníte, což se specificky projeví také na haptice DualSense.

Účelem hry ale samozřejmě není jen možnost vyzkoušet si, jaké je to v těle kočky, čeká vás totiž také řada hádanek, prozkoumávání světa či vyhýbání se nebezpečným tvorům. Ve srovnání s většinou dystopických kyberpunkových her je však Stray vyloženě příjemným zážitkem.

God of War: Ragnarök

Pokračování severské ságy God of War Ragnarök vás zavede do všech devíti severských říší, které se připravují na Ragnarök, mýtickou událost, která měla způsobit konec světa. Postupně se seznamujete s řadou severských bohů (například s Thorem či Odinem). Zlatým hřebem je však boj v Ragnaröku. V rámci vašeho putování vás navíc čeká mnohem větší škála nepřátel, více pestřejších míst, která je potřeba navštívit, a řada vedlejších úkolů. God of War Ragnarök tedy nabízí velmi rozmanitý a komplexní zážitek.

Na PS5 si můžete vybrat mezi nativním rozlišením 4K nebo vysokými snímkovými frekvencemi až 120 Hz.

The Last of Us

Hra The Last of Us a její pokračování původně vyšly pro PS3 a PS4, jde ale o jedinečný zážitek také na PS5. The Last of Us Part I je kompletní vizuální remake pro PS5 originálu z roku 2013. Nabízí vylepšené postavy i prostředí s nativním 4K vizuálem nebo snímkovou frekvencí až 120 FPS. Titul The Last of Us Part II byl původně vydán pro PS4 v roce 2020, nicméně Naughty Dog vydal další verzi s 60 FPS pro PS5. Žádné další velké aktualizace hra nenabídne, možná proto, že již původně vypadala úžasně.

V obou hrách na hráče čeká postpandemický dobrodružný příběh, který sleduje hrdiny Joela a Ellie v děsivém světě plném zombie. Na vás čeká jediný úkol – přežít (vyhledávat zásoby, plánovat každý výstřel, vyhýbat se nepřátelům a vyrábět nejrůznější nástroje). V obou dílech vás neustále pronásleduje pocit nebezpečí, strach o život, nouze tak není ani o silné emoce.

Rollerdrome

Z jiného soudku je hra Rollerdrome, která vychází z hollywoodského sci-fi 70. let. Pokud máte rádi rychlost na kolečkách, je to něco pro vás. Hráč se totiž pohybuje na kolečkových bruslích, zatímco zabíjí nepřátele, sbírá životy, nové zbraně a zároveň se učí novým trikům i ovládání času, zatímco na pozadí se odvíjí znepokojivý příběh o korporátní chamtivosti. Předností tohoto titulu je mimo jiné zcela jistě úchvatná vizuální stránka.

Overwatch 2

Overwatch 2 rozhodně patří mezi jedny z nejlepších týmových stříleček. Nejdůležitějším prvkem je spolupráce. Bez ní jednoduše nelze zvítězit. Oproti původní verzi hry Blizzard snížil počet hráčů v každém týmu ze šesti na pět, což urychlilo a zpříjemnilo hraní. Velkých úprav se dočkaly také postavy, a to nejen po vizuální stránce. Nově je kladen daleko větší důraz na vaše individuální rozhodnutí a spolupráci s ostatními. Vybírat můžete z více než 30 postav, z nichž každá má odlišné schopnosti a herní styly. Potěší také k dokonalosti dovedený vizuál herního prostředí.

Mezi další tituly, které by neměly ujít vaší pozornosti, patří:

  • Astro’s Playroom,
  • Final Fantasy VII Remake: Intergrade,
  • Demon’s Souls,
  • God of War,
  • Ghost of Tsushima: The Director’s Cut,
  • Deathloop,
  • Marvel’s Spider-Man Ultimate Edition,
  • Resident Evil Village,
  • Returnal,
  • Sekiro: Shadows Die Twice.

Zdroj: engadget.com