Redakční test – Top bezdrátová sluchátka do uší
Bezdrátová sluchátka se bezesporu řadí mezi nejoblíbenější audiotechniku. A to zcela pochopitelně, jelikož nás díky drátové absenci dokážou ušetřit zbytečných nervů a práce. Jak je tomu však i u ostatní populární drobné elektroniky, zorientovat se na přeplněném trhu není snadné ani pro člověka, jenž se o techniku zajímá. Přístroje se od sebe často liší minimálně, přitom jsou cenově zcela rozdílné. Málokdo chce strávit několik hodin u počítače, jen aby zvolil to nejlepší možné dostupné zařízení. Proto jsme se rozhodli vám výběr trochu usnadnit a v tomto článku několik konkrétních sluchátek po všech stranách porovnáme.
Vybrali jsem zařízení vyšší střední třídy, která se cenově pohybují okolo 2500 Kč – 5500 Kč. Sluchátka v závislosti na prodejci samozřejmě pořídíte i dráže, tyto ceny jsou spíše dolními ukazateli aktuální cenové relace. Pro redakční test jsme vybrali tyto zástupce:
Seznam jsme vytvořili ze sluchátek spadajících do kategorie „do uší“. Záměrně jsme také vybrali špuntová sluchátka od známých a oblíbených výrobců. V testu se zaměříme na hodnocení především těchto kategorií: design a zpracování, baterie, kvalita zvuku, funkce a ovládání. Na konci článku neopomeneme ani nákupního rádce, který vám pomůže s výběrem i jiných bezdrátových sluchátek.
Design a zpracování
Snad nikdo by si nekoupil sluchátka v řádech několika tisíc, kdyby se mu nelíbily. Začneme s AirPods Pro. Provedení appleovských sluchátek pravděpodobně již znáte, jedná se o uzavřená sluchátka, která jsou k dostání pouze v bílém provedení. Nožičky jsou proti předchozím generacím kratší a zařízení tak váží pouhých 5,4 g. Součástí balení jsou tři velikosti skvěle těsnících špuntů, které se přizpůsobí tvaru vašeho ucha. Správnou velikost vám může pomoci zvolit test uchycení, který naleznete v nastavení Bluetooth. Samotná sluchátka a plastové nabíjecí MagSafe pouzdro jsou jednoduché a elegantní, jak je tomu u Apple již zvykem. Nám osobně se decentní design velmi líbí, vytkli bychom snad jen jednu dostupnou barevnou variantu. Nabíjecí krabička se velmi snadno poškrábe a bílý povrch tomu zrovna moc nepomáhá, proto bychom doporučili si zakoupit i ochranné pouzdro.
Sluchátka Galaxy Buds Pro jsou k dostání ve třech variantách – černá Phantom Black, fialová Phantom Violet, stříbrná Phantom Silver. Koho už nebaví klasické neutrální barvy, může ho potěšit především fialové provedení, nás však nejvíce zaujalo to stříbrné. Zařízení obdržíte v malé nabíjecí krabičce, kterou snadno umístíte do kapsy nebo do dámského psaníčka. Matný vzhled pouzdra působí elegantně, především se však udržuje lépe než lesklý povrch. Sluchátka nově nedisponují ploutvičkami, pouze silikonovými nástavci, které opět obdržíte ve třech velikostech. Zde nastává otázka, jestli zařízení v uších dobře drží. Odpověď je ano, i při sportu byste se správnou velikostí špuntů neměli mít problém. Podotýkáme však, že sluchátka s nožičkami jsou v tomto ohledu ve většině případech zkrátka lepší. Zpracování sluchátek jinak hodnotíme velmi kladně a těší nás fakt, že část použitých materiálů pochází z recyklovaných plastů.
Huawei FreeBuds Pro jsou z konstrukčního hlediska podobné AirPods. Mají kratší zkosenou nožičku, na které je umístěno logo značky. Hlavička je však o něco objemnější a sluchátka vás tak po nějaké době mohou začít tlačit (to je samozřejmě hodně individuální). V uších ale drží opravdu slušně, takže sportovat s nimi určitě lze. Kromě bílé barvy (Ceramic White) si lze zakoupit i šedo-stříbrnou (Silver Frost) či černou (Carbon Black). Design působí slušně, ale kvůli lehce viditelnému opotřebení bychom vytkli lesklý povrch sluchátek. Nabíjecí pouzdro už je však naštěstí matné. Na závěr musíme zmínit, že sluchátka nelze snadno vyjmout z nabíjecí krabičky, což je někdy opravdu otravné. Jinak již ale nemáme co vytknout.
Sluchátka MOMENTUM True Wireless 2 od Sennheiser dostupné v bílém a černém provedení působí hned na první dojem skutečně exkluzivně. Povrch krabičky je potažen textilií, což zajišťuje pěkný vzhled i vysokou odolnost. Je však výjimečná nejen svým zpracováním, ale i svými rozměry, do kapes se vám dost možná bohužel nevejde. Konstrukce sluchátek je stejná jako u těch od Samsungu. Zařízení je tvořené z větší hlavičky a krčku, který nahrazuje chybějící nožičku. Sluchátka jsou velmi pohodlná, ale hůře izolují okolní hluk. Nedoporučili bychom je používat pro sportovní využití, jelikož mají menší tendenci vypadávat. Při běžných činnostech ale drží dobře, v uších i přes větší hlavičku působí elegantně.
Nakonec ještě rychle pár slov k odolnosti. Nejhůře na tom jsou sluchátka AirPods a True Wireless, které splňují certfikaci IPX4. Ta vám zajistí ochranu proti dešti, potu a jiným kapkám vody. Freebuds již disponují o stupeň lepší certifikací IPX5, která chrání zařízení proti tryskající vodě. Nejlépe dopadly s IPX7 Galaxy Buds, které dokonce můžete vykoupat, aniž by je to mělo poškodit.
Baterie
Nyní se přesuneme k baterii. V této kategorii si zařízení vedla obdobně a rozdíly jsou vcelku minimální. V případě využití sluchátek pro hovory počítejte u všech značek se snížením baterie přibližně o další jednu hodinu od minimální poslechové výdrže.
Nejlépe na tom jsou asi sluchátka od Sennheiser, které samostatně vydrží okolo sedmi hodin poslechu. Nabíjecí krabička pak zvládne přibližně další tři nabití, celkově se tedy dostáváme na 28 hodin poslechu. Zařízení dobijete pomocí USB-C kabelu, který naleznete v balení. Bohužel však narozdíl od ostatních zástupců redakčního testu chybí podpora bezdrátového nabíjení.
Skvěle jsou na tom i sluchátka od Huawei, vydrží až 7 hodin poslechu. Se zapnutím funkce ANC se tento čas výrazně sníží, asi na 4 hodiny poslechu. Nabíjecí pouzdro vám pak sluchátka nabije třikrát až čtyřikrát, v průměru postačí na dalších 22,5 hodin poslouchání. Napájení pak opět probíhá přes kabel USB-C/bezdrátově.
Galaxy Buds jsou na tom podobně. Bez zapnutí funkce aktivního potlačení hluku zvládnou fungovat 7 až 8 hodin, se zapnutou ANC pak 4 až 5 hodin. Sluchátka pak znovu díky krabičce dobijete přibližně třikrát (celkově v závislosti na zapnuté/vypnuté funkce ANC dalších 15 až 20 hodin poslechu). Zařízení dobijete pomocí USB-C/USB-C kabelu, případně pak bezdrátově.
Kdybychom měli zvolit propadlíka této kategorie, budou to pravděpodobně sluchátka Apple. Musíme však podotknout, že stále hovoříme o velmi slušné výdrži, která většině uživatelů bohatě postačí. S ANC sluchátka zvládnou 4 až 4,5 hodiny poslechu. Bez ANC to bude okolo 5 hodin. MagSafe nabíjecí pouzdro vám dodá dalších cca 19,5 hodin výdrže. Zařízení pak znovu dobijete pomocí USB‑C kabelu s konektorem Lightning nebo i bezdrátově (MagSafe nabíječkou/Qi nabíječkou).
Kvalita zvuku
Signál, který je z vašeho multimédia posílán do sluchátek, musí být (jednoduše řečeno) překódován do konkrétní formy, abyste jej v audio zařízení mohli přehrát. O to se starají kodeky, u nichž může být komprese ztrátová i bezztrátová. Apple využívá pouze vlastní kodek AAC. Samsung podporuje kodeky Scalable, SBC a AAC, sluchátka od Huawei pak AAC a SBC. Zařízení od Sennheiser zajišťuje přenos s využitím kodeků aptX, AAC a SBC, jako jediné tedy podporuje přenos modernějšího aptX. Všechny tyto kodeky se řadí mezi ty se ztrátovou kompresí. Pro běžný poslech vám však i tak zaručí velmi dobrou kvalitu, zcela dostatečnou především pro přehrávání hudby přes populární streamovací služby jako je Spotify, Apple Music apod.
Důležitým bodem je samozřejmě zvuková kvalita. Zde je velmi těžké určit, kdo si vedl hůře a kdo lépe, jelikož posuzování audio výstupu může být i vcelku subjektivní záležitostí, zejména v rámci top produktů na aktuálním trhu. Troufáme si říct, že všechna zařízení naplnila vysoká očekávání a podala velmi slušný výkon – tj. dynamický, prostorový a čistý zvuk. Kdybychom měli přeci jen vybrat vítěze, bude to pro nás zařízení od Sennheiser, kde se nám líbila i možnost úpravy zvuku v aplikaci dle vlastních preferencí. Galaxy Buds Pro a FreeBuds Pro bychom poté zařadili na pomyslné druhé místo. Nejméně nás nadchly AirPods Pro, které podle nás hůře zvládají hluboké basové tóny. Znovu však podotýkáme, že se jedná o velmi subjektivní záležitost, co se líbí jednomu, se nemusí již líbit druhému.
V případě hovorů všechna zařízení opět obstála. Slušně filtrovala hlasy i ve velmi hlučném prostředí, tudíž při volání nevznikala žádná úskalí. Apple a Huawei skrývají malou výhodu díky jejich konstrukci. Díky existující (přestože krátké) „nožičce“ se mikrofon nachází blíže vaším ústům.
Funkce a ovládání
Od sluchátek této třídy se již očekává funkce aktivního potlačení okolního hluku – ANC. Na tuto funkci se nyní zaměříme a nesmíme opomenout také režim propustnosti. Zde naopak dominovala sluchátka od Apple, která nás svou schopností potlačit okolní ruchy až zaskočila. Režim propustnosti si také zaslouží pochvalu, nově si v rámci módu lze nastavit i zesílení konverzace, jež oddělí hlas osob od okolních zvuků (tento mód jde pouze u iOS zařízení). Huawei si s ANC poradilo také velmi dobře, nicméně v režimu Awareness (v překladu režim propustnosti) můžete narazit na nepříjemný šum. ANC u Samsungu plnilo svou roli také slušně, v porovnání s AirPods však o trochu hůře. Na menší nepříjemnosti jsme opět narazili u režimu propustnosti, který nám osobně zněl trochu nepřirozeně. Na největší zklamání došlo u Huawei, kde funkce ANC neplnila svou roli tak dobře jako u ostatních značek. Režim propustnosti Transparent Hearing nám naopak vyhovoval.
Nyní se přesuneme k ovládání, které je značně spojené s uživatelským komfortem. AirPods se ovládají skrze tlakové plošky, jež reagují na stisk. Nám osobně se manuální ovládání zalíbilo díky jeho praktičnosti. Spousta lidí však preferuje dotykové ovládání, takže by je tato skutečnost mohla mrzet. Postrádáme možnost ovládání hlasitosti na samotných sluchátkách, s čímž vám může alespoň pomoci hlasový asistent Siri (což však neřeší problém u někoho, kdo má Android).
Sluchátka od Samsung ovládáte skrze doteky. Odezva je na náš vkus možná až moc citlivá. Když si chcete v uších zařízení poupravit, je velmi těžké se ovládací plochy nedotknout a nevyvolat tak nechtěnou reakci například v podobě přeskočení skladby. Pokročilého nastavení se dočkáte v aplikaci Galaxy Wear, kde si lze nastavit i regulování hlasitosti přímo na sluchátkách. Aplikaci si však stáhnete jen s Androidem.
Huawei disponují dotykovou plochou na nožičce, která reaguje na dotyk i tlak. Tlakovým posunem dotykové plochy nahoru a dolů lze ovládat hlasitost přehrávání, což nás těší. V aplikaci Huawei AI Life si můžete kompletně nastavit celé ovládání sluchátek dle vaší libosti. Aplikace je však dostupná opět jen pro Android.
I sluchátka od Sennheiser ovládáte skrze dotykové plochy, které naleznete na vnější straně sluchátek. Lze si na nich také regulovat hlasitost. Aplikace Smart Control je všestranná nejen proto, že si ji mohou stáhnout majitelé zařízení s Android i s iOS (konečně!). Lze si v ní opět přenastavit ovládání sluchátek tak, jak si sami přejete.
Závěr
Je velmi těžké hodnotit celkové pořadí, jelikož se zařízení od sebe až tolik neliší. Vítěze ale určit musíme-jsou jím sluchátka Samsung Galaxy Buds Pro. Vynikají především poměrem cena/výkon a nejlepší odolností ze všech testovaných zařízení. O druhé a třetí místo se dělí Apple AirPods Pro a Huawei FreeBuds Pro. Airpodům umístění kazí především jejich vyšší cena. Sluchátka FreeBuds jsou sice podstatně levnější, ale mají tendenci v uších trochu tlačit. Poslední místo získaly Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2. Přestože je jako jediné budete moci plnohodnotně využít s oběma operačními systémy iOS i Android, nehodí se na sport, režim ANC nás nenadchnul a dost si za ně i zaplatíte.
Bezdrátová sluchátka | PRO | PROTI |
1.místo
Samsung Galaxy Buds Pro |
+ Odolnost IPX7
+ Poměr cena/výkon + Skvělý zvuk + Bez ANC slušná výdrž |
‒ Pokročilejší nastavení v aplikaci pouze u Android
‒ Šum v režimu propustnosti ‒ Někomu by nemusely kvůli velké hlavičce sedět |
2.-3.místo
Apple AirPods Pro |
+ Skvěle fungující ANC
+ Režim propustnosti + Design a konstrukce + Ergonomie + Vysokorychlostní nabíjení |
‒ Pouze bílé provedení
‒ Nelze upravit hlasitost přímo na sluchátkách ‒ Nelze využít plného potenciálu sluchátek s androidovým zařízením ‒ Odolnost by mohla být lepší ‒ Vyšší cena |
2.-3.místo
Huawei FreeBuds Pro |
+ Vysoká zvuková kvalita
+ Bez ANC slušná výdrž + Z uší se nehnou + Cena + Na sluchátkách lze přímo ovládat hlasitost |
‒ Aplikace není k dispozici pro iOS
‒ Někoho můžou po delší době tlačit ‒ Lesklý povrch sluchátek |
4.místo
Sennheiser MOMENTUM True Wireless 2 |
+ Prémiový design obalu
+ Výdrž baterie + Excelentní zvuk + Skvělá aplikace pro iOS i Android + Na sluchátkách lze přímo ovládat hlasitost |
‒ Absence podpory bezdrátového nabíjení
‒ ANC by mohlo fungovat lépe ‒ Nevhodné pro sport ‒ Vysoká cena |
Žádné z testovaných sluchátek vás nezaujaly? Nevadí, opět jsme si pro vás připravili stručný návod, jak postupovat při výběru vysněného zařízení.
- Zásadní podmínkou je volba základního typu konstrukce. Můžete si zvolit sluchátka přes hlavu/do uší. Ty přes hlavou bývají pohodlnější, do uší zase o mnoho skladnější. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody.
- Pakliže se rozhodnete pro sluchátka do uší, můžete se rozhodnout pro pecky či pro špunty. Pokud je pro vás pohodlí tím zásadním kritériem, doporučujeme spíše pecky. Pokud vám jde spíše o co nejlepší zvuk a izolaci ruchu, zvolte spíše špunty.
- Jestliže upřednostňujete sluchátka přes hlavu, existují jejich dva typy – kolem uší a na uši. Zařízení uzpůsobené „na uši“ pořídíte většinou levněji, ale jsou již méně pohodlné a hůře izolují okolní hluk. Sluchátka „kolem uší“ naopak dobře izolují, jsou však rozměrná a zaplatíte za ně více peněz.
- Velmi podstatným bodem je jistě nejčastější způsob využívání, a to platí především pro sport. U mnohých zařízení byste mohli mít problém s vypadáváním, proto si vždy přečtěte uživatelské recenze. Pro sport volte spíše špuntová sluchátka/sluchátka na uši, která drží většinou lépe.
- Odolnost je také důležitým kritériem, které byste neměli podceňovat. Opět pro sport a outdoorové využití doporučujeme koupi sluchátek s co nejvyšší odolností.
- Neopomínejte ani baterii. Nikdo by nechtěl zařízení, které se mu po hodině vybije, proto si vždy zjistěte, jakou výdrž vám vybraná sluchátka poskytnou. Preference bude u každého jiná, někomu postačí 5 hodin, jinému zas 10 či 20. Volba je na vás, samozřejmě nezapomeňte zvážit i poměr cena/výkon.
- Důležité je i pohodlí. Pokud máte tu možnost, sluchátka si nejdříve v obchodě vyzkoušejte. Opět je vhodné si přečíst několik recenzí, které vám prozradí, zda je zařízení komfortní i v případě několikahodinového poslechu.
- U kvality zvuku asi nemusíme zmiňovat, proč by vás tato vlastnost měla zajímat. Významným ukazatelem je například frekvenční rozsah, který se uvádí v Hz. Čím větší tento rozsah je, tím lepšího zvuku se vám dostane.
- Chybu jistě neuděláte, pakliže si zjistíte, jaké funkce zvolená sluchátka nabízejí. Opět zde hraje velkou roli uživatelská náročnost, každý bude požadovat něco jiného. Zásadní funkcí však může být zejména ANC, která aktivně potlačí okolní hluk a zajistí vám tak lepší požitek z poslechu.
- Nakonec musíme zmínit i design a celkové provedení. Někomu na vzhledu zařízení záleží méně, někomu zase více. Doporučujeme však zcela neopomíjet tento bod, přeci jen sluchátka mohou tvořit pěkný doplněk, který částečně prezentuje vaši osobnost.