Foto: se svolením Virgin Orbit

Společnost Firefly Aerospace odkoupila to, co zbylo ze společnosti Virgin Orbit

Na konci března letošního roku společnost Virgin Orbit oficiálně ukončila svoji činnost. Nyní se společnost Firefly Aerospace dohodla na koupi zbývajících aktiv zaniklé společnosti pro vypouštění satelitů za 3,8 milionu dolarů. Firefly koupila zbytky z květnové aukce, v níž byla vyřazena většina majetku společnosti a v rámci konkurzního řízení Virgin Orbit získala 36 milionů dolarů. O koupi společnosti Firefly přitom již 15. června informoval soud v Delaware.

Zakoupená aktiva společnosti Firefly Aerospace zahrnují zásoby ve dvou bývalých výrobních závodech společnosti Virgin Orbit v Long Beach v Kalifornii. Mezi nimi jsou motory a další komponenty pro vozidla LauncherOne a dva další motory uložené v testovacím středisku v Mojave v Kalifornii.

Kdysi nadějná společnost Virgin Orbit (odnož Virgin Galactic), která se specializuje na vypouštění raket se satelity z upraveného Boeingu 747, zaznamenala v měsících před svým pádem prudký pokles akcií. Pouze čtyři ze šesti letů společnosti v letech 2020 až 2023 byly úspěšné a její poslední pokus ze začátku letošního roku údajně selhal kvůli uvolněnému palivovému filtru za 100 dolarů. Společnost v březnu zahájila provozní pauzu jako poslední pokus o nalezení nových investorů před tím, než požádala o bankrotovou ochranu a o pár týdnů později svou činnost definitivně ukončila.

Společnost Firefly Aerospace se sídlem v Cedar Parku v Texasu mezitím vyvíjí nosnou raketu s názvem Firefly Alpha. Dvoustupňová raketa na kapalné palivo je určena ke startu z různých míst. Její první pokus se v roce 2021 nezdařil, ale následující rok se raketě podařil částečně úspěšný start na oběžnou dráhu.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.