Foto: se svolením Virgin Orbit

Společnost Virgin Orbit oficiálně ukončuje svoji činnost

Ideály společnosti Virgin Orbit Richarda Bransona se nyní navždy rozplynuly. Ve čtvrtek po šesti letech činnosti společnost oznámila, že nemá dostatek finančních prostředků na další provoz a v dohledné době ukončí svoji činnost zcela. Téměř 90 % zaměstnanců společnosti Virgin Orbit (tedy celkem 675 lidí) bude okamžitě propuštěno.

Společnost Virgin Orbit byla založena v roce 2017 a jejím hlavním cílem byl vývoj a komercializace LauncherOne, systému pro vypouštění družic umístěných pod upraveným dopravním letadlem 747, přezdívaným Cosmic Girl. Systém byl navržen tak, aby vynášel miniaturní satelity CubeSat na nízkou oběžnou dráhu Země, a to jejich odpálením ze zmíněného dopravního letadla letícího ve výšce 9–15 kilometrů.

Navzdory řadě prvotních úspěchů (jak z hlediska vývoje, tak rozšiřujících se smluv s britskou armádou) se při prvním oficiálním testu LauncherOne v květnu 2020 nepodařilo dopravit simulovaný náklad na oběžnou dráhu.

Druhý pokus v lednu roku 2022 však již slavil úspěch a na nízkou oběžnou dráhu vynesl 10 družic NASA, k úspěšnému prvnímu komerčnímu vypuštění družice společnosti Virgin Orbit došlo v červnu téhož roku. Později společnost úspěšně vyslala na oběžnou dráhu dalších sedm družic.

Celkem společnost Virgin Orbit uskutečnila v letech 2020 až 2023 šest letů, z toho pouze čtyři byly úspěšné. Poslední pokus byl nazván Start Me Up a mělo se jednat o první komerční start do vesmíru z britské půdy. Přestože se raketa úspěšně oddělila od mateřského letounu, potíže nakonec zabránily nákladu rakety dostat se na oběžnou dráhu. Později bylo zjištěno, že došlo k selhání palivového filtru za 100 dolarů. Právě tento neúspěch byl pomyslnou poslední kapkou.

Virgin Orbit 16. března oznámila provozní pauzu a pracovní volno pro zhruba 750 zaměstnanců, protože vedení společnosti se snažilo najít nové zdroje financování. O dva týdny později společnost prodloužila pracovní volno a ve čtvrtek ho ukončila. Propuštění zaměstnanci dostanou velmi slušné odstupné.

Zdroj: engadget.com