Foto: se svolením Intuitive Machines

Tři společnosti budou soupeřit o nejlepší lunární vozidlo pro mise NASA

NASA vybrala tři společnosti, z nichž jedna bude mít možnost vyslat na Měsíc vlastní lunární vozidlo, které by podpořilo nadcházející mise NASA Artemis. Vesmírná agentura oznámila, že vybrala společnosti Intuitive Machines, Lunar Outpost a Venturi Astrolab, aby v příštím roce v rámci studie, jež ověří proveditelnost, vyvinuly svá lunární terénní vozidla (LTV). Poté bude vybráno pouze jedno z nich pro demonstrační misi, při níž bude vozidlo dokončeno a vysláno na Měsíc k testům výkonu a bezpečnosti. NASA plánuje používat LTV již v rámci mise Artemis V, jejíž start se předpokládá na začátku roku 2030.

LTV, které nakonec zamíří k jižnímu pólu Měsíce, musí fungovat jako vozidlo s posádkou i bez posádky, někdy sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty, jindy jako dálkově ovládaný průzkumník. NASA uvádí, že s vybranou společností uzavře smlouvu na lunární služby do roku 2039, přičemž všechny zakázky týkající se LTV mají odhadovanou hodnotu až 4,6 miliardy dolarů. Vybraná společnost bude moci LTV využívat i pro komerční aktivity v době odstávky.

Společnost Intuitive Machines, která bude vyvíjet LTV s názvem Moon Racer, již uzavřela několik smluv s NASA v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) a v únoru přistál na Měsíci její první přistávací modul Odysseus, čímž se stal prvním komerčním přistáním na Měsíci.

Společnost Venturi Astrolab bude vyvíjet vozidlo, které nazvala Flex, zatímco Lunar Outpost bude pracovat na LTV s názvem Lunar Dawn. Všechna musí být schopna pojmout posádku dvou astronautů a odolat extrémním podmínkám na jižním pólu Měsíce.

„LTV budeme používat k cestám do míst, kam bychom se jinak pěšky nedostali, což zvýší naše možnosti výzkumu a nových vědeckých objevů,“ řekl Jacob Bleacher, hlavní vědecký pracovník NASA pro výzkum.

Zdroj: engadget.com