Foto: se svolením Samsung

Redakční test – Které chytré hodinky vyšší střední třídy si pořídit?

Chytré hodinky neboli „smart watches” patří zcela zaslouženě mezi nejoblíbenější technologické trendy. Slouží jako příslušenství pro vaše smartphony, s jejichž pomocí zvládnete udržovat nejen aktivní životní styl, ale například  telefonovat či posílat maily. V informační době mohou být výborným asistentem, díky jemuž nemusíte mít svá mobilní zařízení neustále u sebe. 

Vyznat se v široké nabídce však není jednoduchým úkolem, proto jsme se rozhodli vám práci trochu usnadnit. Tentokrát jsme si pro náš redakční test zvolili chytré hodinky vyšší střední třídy. Které jsou pro vás ty pravé? Na to se v článku pokusíme odpovědět.

Pro test jsme vybrali následující zástupce:

Seznam jsme vytvořili tak, abychom v něm porovnali několik  nejpopulárnějších produktů v podobné cenové kategorii na nynějším trhu. U zvolených zařízení budeme hodnotit jejich vzhled, základní vybavení a parametry, výkon a nejrůznější funkce hodinek (přednostně se zaměříme především na funkce zdravotní a sportovní). 

Zde najdete srovnání vybraných zařízení. Pokud vás zajímá konkrétní produkt, stačí kliknout na vložené odkazy u zástupců redakčního testu. 

Design a zpracování

Jestliže se rozhodnete do hodinek investovat několik tisíc, pravděpodobně vás bude zajímat i jejich zevnějšek, zejména pokud je máte v plánu nosit každý den. V případě našich vybraných kandidátu si však myslíme, že jejich designové provedení není vůbec zlé a mohou tedy sloužit i jako stylový doplněk. Ciferník Apple Watch má jako jediný tvar obdélníku, ostatní zařízení disponují ciferníkem ve tvaru kruhu. Hodinky nabízejí mimo klasického černého provedení i další varianty, což mohou ocenit zejména ti, kteří preferují světlejší barvy. Všechny variace od Applu i od Samsungu jsou univerzální, vhodné jsou tedy pro obě pohlaví. V naší redakci vyhrály celo-černé AppleWatch, u nichž na první pohled nerozeznáte konec displeje a okraj pouzdra. Jejich obdélníkový tvar navíc umožňuje větší přehlednost, hodinky se tak snáze ovládají. Černo-stříbrné provedení hodinek Garmin je určeno pro muže, bílo-stříbrné je specifikováno jako unisex. Právě díky elegantnímu designu, jímž se tento model vyznačuje, se nám hodinky hned po Apple Watch zalíbily nejvíce. Galaxy Watch na tom designově nejsou také vůbec zle. TicWatch nás v této kategorii potěšily nejméně, k dispozici je jen jedno klasické celo-černé provedení.

Dále se budeme věnovat odolnosti hodinek. Zde pro změnu vítězí hodinky TicWatch, splňují vojenský standard odolnosti MIL-STD-810 a mají stupeň krytí IP68, jenž vám umožní i delší potopení do hloubky jednoho metru. Minerální sklíčko zajišťuje nízkou šanci rozbití, doporučujeme si však přece jen pořídit i ochranné sklo. Ve svém těle model kombinuje dva typy displeje – AMOLED a FSTN (ten vám zaručí nízkou spotřebu baterie). Druhým na stupni vítězů v rámci odolnosti jsou hodinky Garmin, které též splňují vojenský standard a můžete se s nimi potápět až do hloubky 8-10 metrů. Ve voděodolnosti tedy vynikají. Zabezpečuje je sklíčko Corning® Gorilla® Glass DX a ocelové pouzdro. Poměrně dobře jsou na tom hodinky od Samsungu, jež opět splňují vojenský standard odolnosti a disponují stupněm krytí IP68. Vodotěsnost je však označena pouze 5 ATM, což by pro někoho, kdo se rád potápí, mohl být problém. Hodinky jsou opět vybaveny kompozitovým sklíčkem Corning® Gorilla® Glass DX+, pouzdro je vyrobeno z hliníku. Nejhůře jsou na tom Apple Watch, odolnost proti prachu se značí stupněm IP6X a vodotěsnost 5 ATM. Apple Watch chrání hliníkové pouzdro a sklíčko Ion-X, které je však proti předchozímu modelu o 50% tlustší a vydrží tak poměrně dost. 

Základní parametry

Nyní se podíváme na základní parametry hodinek. Začneme s kompatibilitou. Hodinky od Samsungu a od TicWatch nabízejí operační systém Wear OS od společnosti Google a jsou kompatibilní se zařízeními s operačním systémem Android, Samsung však nabízí veškeré funkce pouze u spárování s mobilními telefony Samsung. U AppleWatch nikoho asi již nepřekvapí, že jsou kompatibilní pouze se systémem iOS. Hodinky značky Garmin a TickWatch od nás získávají velké plus, jelikož je lze spárovat jak s iOS, tak i s Android. 

Následně zmíníme typy procesorů, které hodinky využívají. U Garminu je tento údaj bohužel neznámý, jelikož používají vlastní HW a Garmin neuvádí jeho specifikace. Galaxy Watch doprovází procesor Exynos W920. TicWatch pohání procesor Snapdragon Wear 4100 a Apple Watch S7 SiP. Výkonnostně nás nejvíce potěšily Apple Watch. Na akce odpovídaly nejrychleji, přechody probíhaly velmi plynule a po grafické stránce si vedly opět nejlépe. Ostatní hodinky na tom však nebyly o mnoho hůře, kdybychom ale měli zvolit poraženého, bude to Garmin. Odezva hodinek nebyla tak rychlá, jak bychom si ji představovali.

Kapacita, která je důležitá například pro stažení aplikací a hudby do hodinek, je nejvyšší u Applu, činí 32 GB. Samsung disponuje pamětí 16 GB, TicWatch 8 GB. Nejhůře jsou na tom hodinky Garmin s pouhými 64 MB. S výjimkou Garmin lze hudbu u všech hodinek poslouchat i offline. Stačí si v příslušné aplikaci (Spotify, Apple Music atd.) do hodinek stáhnout skladby či playlisty a následně připojit sluchátka. Je skvělé, že si tak pro poslech hudby a podcastů nemusíte brát telefon všude sebou. Garmin sice podporuje Spotify, ale v testované verzi 6S si lze přes aplikaci pouze přepínat skladby. 

Nesmíme opomenout ani konektivitu. Všem zařízením samozřejmě nechybí Bluetooth či NFC. Wi-Fi chybí pouze hodinkám Garmin. Ty naopak jako jediné mají k dispozici bezdrátový přenos ANT+, jenž zajišťuje rychlý a bezpečný transfer dat mezi snímači a přijímačem. Galaxy Watch se zas mohou chlubit technologií vysokorychlostního internetu LTE, již žádný jiný testovaný produkt nenabízí. 

Co se týče senzorů, přístroje jsou na tom dost podobně. U všech najdete akcelerometr, GPS, gyroskop, kompas, galileo, oxymetr, barometr apod. Musíme však podotknout, že hodinky Garmin mají senzory ze všech zástupců asi nejdokonalejší. 

Test Baterie

Jedním z klíčových parametrů je pro většinu uživatelů výdrž baterie. Podle údajů od výrobce jsou na tom nejhůře hodinky Apple Watch, s běžnou i maximální výdrží baterie cca 18 hodin. Předposlední místo získaly hodinky značky Samsung, které vám poslouží asi 40 hodin. TicWatch v chytrém režimu nebudete muset nabíjet přibližně tři dny, v základním režimu vám však vydrží dokonce 45 dnů. Hodinky Garmin při běžném používání můžete bez dobíjení nosit zhruba 9 dní (běžné používání v tomto případě odpovídá režimu chytrých hodinek se sledováním aktivit a nepřetržitým měřením srdečního tepu). V úsporném režimu výdrž baterie činí až 34 dní, se zapnutou GPS však počítejte s výdrží jen okolo jednoho dne.

Zásadní je také rychlost dobíjení. Tu jsme se rozhodli otestovat a došli jsme k následujícím zjištěním. Nejrychleji se díky podpoře rychlonabíjení plně dobily Apple Watch, šlo o necelou hodinku. Hodinkám Garmin napájení trvalo něco málo přes dvě hodiny. U Samsung to bylo podobné, šlo o dvě a půl hodiny. Nejhůře dopadly TicWatch, hodinky se plně nabily přibližně za tři hodiny.

Zdravotní a sportovní funkce – vybavení a přesnost měření

V případě sportovních i zdravotních funkcí, se žádné z testovaných hodinek nemusí stydět. Nabídnou vám monitorování všech možných fyzických aktivit, jako je běh, chůze, cyklistika, jóga, fitness, plavání atd. Výběr pro lepší monitorování jednotlivých aktivit je u všech hodinek velmi podobný. Samozřejmostí jsou i funkce jako monitoring spánku a stresu, měření saturace kyslíku v krvi a EKG, či například detekce pádu.

Co se týče přesnosti měření, všechny hodinky jsou vybaveny kvalitními senzory, s kterými dosáhnete velmi přesných výsledků. Základ tvoří excelentní GPS, dále akcelerometr, gyroskop, oxymetr, kompas a další. 

Malého vyzdvihnutí se dočkají hodinky od Samsungu, již vlastní senzor BIA, který analyzuje tělesnou kompozici. Výsledky je však potřeba brát s poměrně širokou rezervou. 

Pochvalu si zaslouží také chytré hodinky Garmin, které mají o něco lepší sportovní využití než ostatní zástupci. Příkladem může být funkce ClimbPro, jež poskytuje cyklistovi informace o tom, jak by měl rozložit svoje síly během jízdy. Regenerační asistent vám zanalyzuje, jak a kdy dosáhnete nejlepších výkonů a jak dlouhou máte mít rekonvalescenci před další sportovní aktivitou. K dispozici budete mít několik pokročilých metrik tréninku, amatérský sportovec těchto možností však často ani nevyužije.

Možnosti dalšího využití hodinek

Jistě vás budou zajímat i další funkce, které smartwatches nabízí. Poměrně rozšířenou funkcí je možnost volání a posílání zpráv. V tom zaostávají hodinky od Garmin. Volat s nimi není možné vůbec a dočkáte se jen volby odmítnutí hovoru a přednastavených rychlých odpovědí (pouze u Androidu, s iOS bohužel ani to není možné). U hodinek od Samsungu je volání možné s eSIM kartou, u Applu a TicWatch v dosahu připojeného mobilního telefonu. Opět můžete odpovědět na zprávu prostřednictvím přednastavených odpovědí či pomocí diktování. 

Platit lze se všemi hodinkami, každý přístroj k tomu využívá svou příslušnou platformu. 

Pro fanoušky Garminu může být zklamáním, že základní model testovaných hodinek nedisponuje vlastním hudebním přehrávačem, Wi-Fi ani mapami. Je to z důvodu již zmiňované nízké kapacity úložiště. Lze to vyřešit tak, že si zakoupíte model PRO, pár tisíc si ale připlatíte. U ostatních testovaných hodinek se těchto celkem zásadních funkcí dočkáte už v základu. 

Závěr

V testu jsme se zaměřili na nejpodstatnější vlastnosti a možnosti vybraných chytrých hodinek. Hodnotili jsme jejich zpracování, výkon, baterii a mnoho dalšího. Výhercem se staly Apple Watch, které dominovaly například designově, výkonnostně nebo třeba i svým vysokým úložištěm. Druhé místo jsme přiřadili hodinkám TicWatch. Ty vás příjemně překvapí svou cenou a odolností, výdrží baterie nebo dokonalou konektivitou se všemi telefony s OS Android. Předposlední místo získaly hodinky Samsung. Přestože se zařízení ve spoustě faktorech vyrovná Apple Watch, mnoho důležitých funkcí funguje jen při spárování s telefony Samsung, což považujeme za podstatnou nevýhodu. Hodinky Garmin jsme bohužel zařadili až na poslední místo. Přestože mají nejširší sportovní využití, v ostatních oblastech nás trochu zklamaly. Na závěr však chceme podotknout, že si všechny testované hodinky zaslouží pochvalu, jsou skutečně špičková zařízení. Před koupí hodinek zvažte, jaké faktory jsou pro vás ty nejdůležitější, a podle toho se pak rozhodněte. Pod tabulkou naleznete nákupního rádce, který vám výběr vysněného zařízení trochu usnadní.

Chytré hodinky PRO PROTI
1.místo

Apple Watch Series 7 

+ Skvělé zpracování 

+ Výkon procesoru

+ Rychlost nabíjení

+ Úložiště 32 GB

+ Velký výběr aplikací 

+ Mnoho funkcí

+ Fantastické, moderní prostředí

– Výdrž baterie

– Kompatibilita pouze s iOS

– Vyšší cena

– Klávesnice pouze v AJ

– Horší odolnost

2.místo

TicWatch Pro 3 Ultra GPS

+ Nižší cena

+ Duální displej 

+ Výdrž baterie

+ Skvělá odolnost 

+ Výkonný procesor

+ Spárujete s iOS i s Android

– Pouze pánské provedení

– Absence bezdrátového nabíjení

– Rychlost nabíjení 

– Zatím chybí nejnovější aktualizace

3.místo

Samsung Galaxy Watch 4 LTE

+ Vysoká odolnost

+ Možnost SIM

+ Senzor BIA pro měření tělesné kompozice

+ Bohaté množství aplikací

– EKG a měření krevního tlaku fungují pouze u mobilů Samsung

– 100% kompatibilní pouze s Androidem

– Pomalé nabíjení

4.místo

Garmin Fenix 6S

+ Elegantní design

+ Kvalitní zpracování 

+ Odolnost, voděodolnost 10 ATM

+ Obrovské sportovní a zdravotní využití

+ Kompatibilita s iOS i Android

+ Výdrž baterie

 

– Kapacita úložiště pouze 64 MB

– Chybí Wi-Fi

– Chybí hudební přehrávač

– Chybí mapy

– Složitější ovládání

 

Nákupní rádce – na co se zaměřit při koupi chytrých hodinek

  • Klíčové funkce. Položte si otázku, jaké funkce jsou pro vás osobně ty nejdůležitější. Kromě klasických chytrých hodinek existují i sporttestery a fitness náramky. Pokud vám jde především jen o základní měření, zvažte i jejich nákup a možná tak i ušetříte. Jestliže si hodinky pořizujete zejména kvůli komunikaci, notifikacím, přehrávači hudby, placení apod., skvěle vám poslouží právě námi testované hodinky nebo jim podobné. V případě, že chcete kombinaci chytrých funkcí a co nejlepšího sportovního využití, doporučujeme vám zvážit koupi dražších modelů hodinek značky Garmin. 
  • Stanovení rozpočtu. Zamyslete se, kolik peněz jste ochotni do zařízení investovat. Podle toho pak vybírejte z TOP produktů na trhu, nejlépe za pomoci nákupních srovnávačů. Dále vezměte v potaz i to, zda zařízení skutečně zvládnete využít naplno. Pokud už teď nevíte, k čemu vám některé funkce vůbec budou, zhodnoťte, zda vám bohatě neposlouží i jiná, možná levnější varianta.
  • Kompatibilita s mobilním telefonem. Dejte si velký pozor, aby operační systém hodinek podporoval operační systém vašeho mobilního zařízení. Pokud vlastníte iPhone, AppleWatch pro vás budou dost možná první volbou. Nicméně není potřeba se k tomuto výběru stoprocentně upínat, možností, jež podporují iOS, je na trhu víc než dost. 
  • Vzhled a materiál. Někomu na designu záleží více, někomu samozřejmě méně. Přeci jde však o doplněk, který asi budete nosit poměrně často. Zamyslete se, zda preferujete spíše klasický hranatý design, jenž dává okolí najevo, že na sobě máte právě chytré hodinky, nebo se vám líbí více kruhový design, který lze na první dojem snadno zaměnit s klasickými hodinkami. Dále si promyslete, jestli hodinky budete snadno kombinovat s vaším šatníkem. V neposlední řadě se ujistěte, zda je zařízení vybavené kvalitním materiálem, odpovídajícím k ceně. 
  • Odolnost. Zde určitě platí pravidlo, čím odolnější, tím lepší. Je pravda, že ne každý u svých hodinek potřebuje vojenskou certifikaci. Proto se zamyslete, jakým podmínkám hodinky asi vystavíte, a i podle toho se pak rozhodujte. 
  • Recenze. Než si pořídíte jakýkoliv výrobek, jistě neuděláte chybu, když si předtím přečtete uživatelské recenze. Učiňte tak nejlépe na několika internetových serverech. Ušetříte se tak možná případných problémů a následné reklamace či vrácení. Pokud znáte někoho, kdo technologiím rozumí, můžete jej poprosit o pomoc při výběru.