Foto: se svolením Garmin

Srovnávací test dětských chytrých hodinek

Chytré hodinky nemusí být vhodným doplňkem jen pro dospělé či teenagery, ale specifické modely skvěle poslouží i dětem již od předškolního věku. A proto jsme si pro vás připravili srovnávací test, kde si představíme hned několik zástupců dětských chytrých hodinek. Možná si teď říkáte, proč byste měli svým nejmenším potomkům pořizovat na první dojem asi zcela zbytečnou technologii. Chytré hodinky určené dětským uživatelům však mohou být zejména z pohledů rodičů i lepší alternativou mobilního telefonu. Suplují základní funkce smartphonu, zároveň však nedisponují nechtěným obsahem, na kterém by děti příliš ulpívaly. Pakliže disponují GPS, tak vám zařízení navíc prozradí, kde se vaše ratolest zrovna nachází. A samozřejmě, děti z nich budou s nejvyšší pravděpodobností nadšené, což už je jen menší bonus pro každého milujícího rodiče. 

V rámci testu jsme vytvořili několik základních kapitol:

  1. Design, zpracování a ovládání
  2. Funkce – co který model umí
  3. Nahradí hodinky telefon? 
  4. Výdrž baterie
  5. Závěr
  6. Tabulka pro a proti

A vybrali jsme tyto konkrétní zástupce:

Design, zpracování a ovládání  

V případě hodnocení designu chceme podoktnout, že se jedná o silně subjektivní záležitost, proto se tedy řiďte především na základě vlastních preferencí či preferencí vašich dětí. Nám osobně se nejvíce zalíbily hodinky BCool s hranatým ciferníkem se zaoblenými hranami, které se díky elegantnímu provedení budou líbit i starším dětem. K hodinkám navíc obdržíte dva vyměnitelné silikonové pásky, přičemž jeden je pestrobarevný a druhý jednobarevný. Velmi podobně vypadají hodinky WowME Kids Play, které opět jistě potěší i starší jedince. V nabídce hodinek navíc naleznete hned osm vyměnitelných ciferníků a více než 500 dalších ke stažení v mobilní aplikaci, takže je opravdu z čeho vybírat. Hodinky WCall se také mohou pochlubit líbivým designem s hranatým ciferníkem. Je ale škoda, že mohou působit příliš robustně, zejména pak na dětské ruce. Stejný problém mají i Vtech hodinky, které jsou navíc poměrně těžké a jejich nošení není zdaleka tak pohodlné jako v případě ostatních modelů. Designové provedení Vtech i Garmin se nám již příliš nelíbilo, na druhou stranu by mohlo potěšit ty nejmenší, poněvadž oba modely působí velmi hravě. U Garminu si navíc lze zakoupit náramkové provedení s motivem Avengers či Disney

Co se zpracování týče, všechny modely jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů. Vždy se jedná o kombinaci plastového pouzdra a silikonových řemínků. Jinak je tomu však v případě odolnosti. Hodinky VTech dle dostupných informacích nedisponují žádnou certifikací. Z pohledu voděodolnosti jsou na tom nejlépe hodinky od Garminu, které získaly označení stupňů vodotěsnosti 5 ATM. V překladu to znamená, že hodinky můžete použít pro povrchové plavání nebo při sprchování. Hodinky BCool se pak mohou pochlubit stupněm krytí IP68. Jsou tedy chráněny proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1,5 metru a před vniknutím cizích předmětů včetně prachu. WowME poté disponují krytím IP67, takže vydrží například lehký déšť či mytí rukou a rovněž jsou odolné vůči prachu. Zařízení WCall pak získalo certifikaci IP65, díky které je kromě prachu chráněno i proti tryskající vodě. 

Všechny hodinky se až na jednu výjimku ovládají prostřednictvím dotykového displeje a postranního tlačítka. Garmin vívofit jr. 3 se pak ovládají pouze manuálně, což například při dešti může být praktické, pro děti je však dotykový displej o něco lákavější. Ovládání u všech modelů je zcela intuitivní, a i pro děti velmi jednoduché, všechny hodinky tedy musíme v tomto ohledu pochválit

Funkce – co který model umí

Komunikaci (volání a nofitikacím) se budeme věnovat v další kapitole, nyní se tedy zaměříme především na funkce zábavní, zdravotní, sportovní a případně i jiné chytré možnosti využití. Začneme s modelem WCall. Hodinky nabídnou 8 základních edukativních her, budík, kalkulačku, diktafon, mp3 přehrávač a fotoaparát. Přehrávač hudby umožňuje přehrát až 21 přednahraných skladeb v zařízení. Díky 0,08 Mpx snímači lze kromě fotografování i pořizovat videa. Hodinky bohužel nenabízí žádné sportovní ani zdravotní senzory. 

Dále se podíváme na druhý model od Lamaxu-BCool, jenž se naopak soustředí na sportovní využití. V hodinkách naleznete počasí, monitoring spánku a srdeční tepové frekvence, krokoměr, monitoring základních sportovních aktivit, spálené kalorie, dechové cvičení, upozornění na dlouhé sezení a pitný režím, budík, stopky, časovač, další ciferníky, režim nerušit, dálkové ovládání hudby a fotoaparátu u mobilního telefonu, vyhledávání telefonu a čtyři základní hry. K sledování statistik slouží aplikace HitFit Pro, která je zdarma dostupná v Google Play i App Store. Hodinky spárujete s mobilním telefonem s operačním systémem Android ve verzi 5.0 a novější a iOS ve verzi 10 a novější.

WowME Kids Play je na tom se svou nabídkou velmi podobně jako BCool. Ze zdravotních a sportovních funkcí čekejte krokoměr, tepovou frekvenci, výpočet kalorií, monitoring spánku/sportovních aktivit a připomenutí pohybu. Z chytrých funkcí se můžete těšit na předpověď počasí, režim spánku/nerušit, vlastní ciferníky, 8 her včetně interaktivní hry Zvířátko, možnost zamčení hodinek pro nastavený časový úsek a připomínání povinností prostřednictvím speciálních upozornění. Pro sledování statistik se zde opět vyskytuje aplikace HitFit Pro.

Co umí Garmin VívoFit Junior 3? Ze základních funkcí zde najdeme budík, stopky a kalendář. Za pomoci aplikace Garmin Jr. lze sledovat aktivitu vašich dětí a jejich postupné plnění úkolů. Zařízení monitoruje počet kroků, minuty strávené aktivním pohybem a spánek. Prostřednictvím funkce Plnění úkolů lze vytvářet a spravovat úkoly, přidělovat penízky a měnit je za vlastní odměny. Funkce Mapa cesty za dobrodružstvím sleduje pokroky dětí a vždy po dosažení hodinové aktivity odhalí další dobrodružství. V rámci výsledkové tabule pak lze srovnávat počet ušlých kroků každého člena vaší rodiny. 

Hodinkám VTech Kidizoom Smart Watch DX7 nechybí budík, časovač, stopky, kalendář či kalkulačka pro základní operace. Herní využití je zde opravdu široké, poněvadž se zde nachází osm her, včetně tří pohybových (Super běh, Bláznivý tanec a Zděšený skok), které fungují díky pohybovému senzoru. Dále zde najdeme i hlasový záznamník s integrovaným měničem hlasu, fotoaparát a videokameru s možností použití nejrůznějších foto rámečků, efektů a filtrů. Zařízení nabízí možnost naučit se čas v angličtině. Bohužel zdravotní využití zde není prakticky žádné. 

Nahradí hodinky telefon? 

Jak jsme již zmiňovali v úvodu, schopnost hodinek zcela nahradit mobilní telefon může být pro mnoho rodičů naprosto klíčovou funkcí. Proto jsme tedy nemohli tuto kapitolu opomenout, ačkoli SIM kartu lze v rámci našich vybraných zástupců umístit pouze do modelu LAMAX WCall. Přes tyto hodinky tedy můžete volat, přijímat hovory i SMS (na ty již však nelze odpovídat). Samozřejmě se zde vyskytuje i tichý režim, pakliže se dítě nachází například ve škole či na zájmovém kroužku. V rámci nastavení si navíc může vytvořit telefonní seznam až o deseti kontaktech. Zásadní funkcí je i SOS volání – nastavíte si libovolný kontakt, jenž se po dlouhém stisku bočního tlačítka okamžitě vytočí. Pakliže hovor nikdo nepřijímá, automaticky se vytočí další nouzový kontakt. 

S hodinkami LAMAX BCool hovor sice neuskutečníte, ale po spárování s telefonem dítě upozorní na příchozí zprávy, hovory i notifikace z aplikací. To samé umí i WowME Kids Play. V rámci hodinek Garmin vívofit jr. 3 lze jednoduše zobrazit nouzový kontakt. To by dítě mohlo využít v siutaci, kdybyse ztratilo a potřebovalo by se spojit se svým rodičem za pomoci další osoby. Hodinky VTech Kidizoom Smart Watch DX7 žádnou funkcí tohoto typu bohužel nedisponují

Výdrž baterie

Prim v oblasti výdrže baterie pravděpodobně získají hodinky Garmin vívofit jr. 3, jež využívají vyměnitelnou baterii CR2025, která vám vystačí až na rok používání. Zařízení tedy nemusíte nabíjet, čímž dítěti či rodičům odpadne jedna z dalších „povinností“, na které se snadno zapomíná. Obdobně jsou na tom pak oba testované modely od značky Lamax, které vydrží přibližně 5 dní až týden. WCall však disponují vyšší kapacitou baterie (400 mAh) než BCool (160 mAh). U obou hodinek trvá plné nabití cca dvě hodinky. Výdrž baterie u zařízení WowME Kids Play čítá 5 až 7 dní v aktivním režimu a 10 až 15 dní v režimu omezeném. Plné nabití trvá přibližně tři hodiny. Hodinky od VTech udávají dobu fungování v závislosti na frekvenci užívání (občasné využití 2 týdny, typické užívání 2 až 3 dny, maximální vytížení jeden den). V průměru lze tedy říci, že vydrží cca půlku týdne. Dobijete je přibližně za tři hodiny, i v této kategorii tedy zaostávají za ostatními zástupci redakčního testu. 

Závěr

Nastal čas test vyhodnotit. Na posledním místě skončily hodinky VTech Kidizoom Smart Watch DX7, které zaostávají za ostatními modely snad ve všech ohledech s výjimkou her. Zábavu si s nimi zejména menší děti jistě užijí, více z nich však již moc nevytěžíte. Reputaci si nenapraví ani s ohledem na cenu, jelikož se jedná o druhé nejdražší zařízení redakčního testu. Předposlední místo jsme přiřadili hodinkám Garmin vívofit jr. 3. Kdybychom hodnotili čistě výkon, tak by se zařízení od Garmin umístilo určitě lépe. Musíme však vzít v potaz i cenu, která je skoro dvojnásobná v porovnání s ostatními modely. U hodinek však musíme vyzdvihnout skvělé řešení baterie, nesčetné množství funkcí a přizpůsobení v podobě soutěží a úkolů, se kterými si děti velmi vyhrají. O třetí a druhé místo se dělí dva modely. Jedním z nich je zařízení WowME Kids Play, které si nás získalo svým poměrem výkon/cena. Hodinky se mohou pochlubit základními sportovními, zdravotními i chytrými funkcemi, a to za cenu pouhých 700 Kč. Druhým jsou hodinky LAMAX BCool, které mají potažmo stejné možnosti jako WowME. BCool jsou krapet odolnější a nabíjí se rychleji, ale jsou také malinko dražší. Vítězem se staly hodinky LAMAX WCall, které jako jediné mají zdatnější bezpečnostní využití. Nepotřebují žádnou aplikaci, takže fungují samy o sobě, a díky možnosti vložení SIM částečně nahradí i mobilní telefon. Právě především díky možnosti volání jsme se rozhodli hodinkám přiřadit roli vítěze. Co se týče dalšího využití, neslouží jako sportovní či zdravotní tracker, což je trochu škoda, na druhou stranu za cenu tisíc korun nelze čekat zázraky. Na závěr nelze opomenout, že žádné hodinky nedisponují GPS senzorem. Pokud je tedy pro vás výskyt GPS zásadní, poohlédněte se po pokročilejších modelech dětských chytrých hodinek. 

Tabulka pro a proti

Hodinky PRO PROTI
LAMAX WCall (1. místo) + S hodinkami lze volat

+ Nízká cena

+ Intuitivní ovládání

‒ Poměrně robustní

‒ Absence GPS

‒ Absence zdravotních funkcí

LAMAX BCool (2./3. místo) + Sportovní a zdravotní zaměření

+ Ergonomie

+ Design

‒ Absence bezpečnostních funkcí

‒ Absence GPS

WowME Kids Play (2./3. místo) + Málo peněz za hodně muziky

+ Hra Zvířátko

+ Zdravotní a sportovní využití

‒ Absence GPS

‒ Doba nabíjení

Garmin vívofit jr. 3 (4. místo) + Pěkná aplikace+ Řešení baterie

+ S hodinkami se dá velmi vyhrát

‒ Bez dotykového displeje‒ Vyšší cena

‒ Jas by mohl být vyšší

VTech Kidizoom Smart Watch DX7 (5. místo) + Pohybové hry

+ Lze s nimi fotit a natáčet

‒ Mohly by být tenčí

‒ Žádná odolnost

‒ Úzké využití