Foto: Unsplash

Jaké funkce chystá nová náhlavní souprava pro smíšenou realitu od Applu

Očekáváme, že Apple v nadcházejících měsících odhalí dlouho očekávanou náhlavní soupravu pro smíšenou realitu. Na zařízení se pracuje již několik let. Díky řadě úniků již nyní známe poměrně mnoho podrobností (které jsou ale stále jen pravděpodobné). Nicméně Mark Gurman z agentury Bloomberg nyní odhalil některé další informace o tomto chystaném zařízení.

Údajně půjde o samostatné zařízení s rozhraním podobným iPhonu a iPadu a s možností připínat widgety na domovskou obrazovku. Případně jej bude možné použít jako externí displej pro připojený Mac. Vedle hlasových příkazů Siri bude podle zprávy k dispozici možnost používat klávesnici Macu, iPhonu nebo iPadu v operačním systému xrOS. Apple údajně pracuje na způsobu, jak by uživatelé mohli psát rukama ve vzduchu jako v mnoha sci-fi filmech (tato možnost ale velmi pravděpodobně nebude k dispozici již při debutu chystané náhlavní soupravy).

K dispozici by měly být funkce sledování zdravotního stavu a možnost instalovat aplikace třetích stran. Důraz je údajně kladen také na možnost přehrávání videa ve virtuální realitě, přičemž společnost přidá také podporu obsahu pro Apple TV+. Předpokládá se, že Apple jednal se společnostmi Disney, Dolby a dalšími mediálními partnery o VR obsahu. Důležitou oblastí může být také hraní her.

Zcela zásadní funkcí náhlavní soupravy by mělo být sledování rukou a očí. Předpokládá se, že zařízení bude za tímto účelem disponovat speciálními senzory. Podle zprávy budou uživatelé moci vybrat položku (například ikonu aplikace nebo tlačítko) tak, že se na ni podívají a poté stiskem palce a ukazováčku tuto akci provedou (nemělo by tedy být nutné používat ruční ovladače).

Očekává se také, že headset bude podporovat virtuální i rozšířenou realitu, přičemž mezi oběma bude možné přepínat pomocí digitální korunky (kterou známe například z hodinek Watch). Skvělou zprávou je také skutečnost, že Apple pamatuje i na uživatele, kteří používají dioptrické brýle na předpis.

Unikly také informace o tom, jak bude náhlavní souprava zvládat hovory přes FaceTime. V rámci skupinových hovorů se budou ostatní účastníci hovoru zobrazovat pravděpodobně jako ikony nebo Memoji. Při hovorech jeden na jednoho (kdy oba budou používat Reality Pro) by FaceTime měl vykreslovat realistické verze jejich obličeje a těla.

Předpokládá se, že náhlavní soupravu bude pohánět čipová sada M2. A zatímco konkurence při výrobě náhlavních souprav obvykle volí plast, Apple při výrobě Reality Pro využije pravděpodobně hliník, sklo a polštářky podobné těm, které se používají na AirPods Max. Baterie by měly být externí (do kapsy), připojené k headsetu kabelem. Výdrž by se měla pohybovat kolem dvou hodin.

Apple by měl zařízení odhalit již letos na jaře, a to před letošní červnovou Worldwide Developers Conference. Uvedení na trh je plánováno na podzim. Nepříjemná bude cena, která se bude pohybovat kolem 3 000 dolarů. Apple však plánuje také výrobu levnější verze.

Zdroj: engadget.com