Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Nejlepší robot vyšší střední třídy – velký redakční test automatických vysavačů

Robotické vysavače patří mezi nejoblíbenější chytré spotřebiče. Během několika let doslova dobyly české domácnosti a získaly si přízeň i těch, kdo si s technikou příliš nerozumí. Zároveň také šla výrazně dolů pořizovací cena základních modelů. Levnější robotický vysavač dnes bez problémů seženete i pod 5 000 Kč. Cenově dostupným robotickým vysavačům jsme se věnovali v jednom z našich minulých testů. V tomto testu se naopak budeme věnovat vysavačům vyšší střední třídy. V čem je jejich přidaná hodnota? Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Na to se pokusíme odpovědět.

  1. Na co si dát pozor
  2. Vybavení a vzhled
  3. Funkce a pohyb
  4. Aplikace
  5. Práce s mapou, aneb pozor na samovolné mazání map
  6. Výkon
  7. Kobercový test – ne každý vysavač se vrátil do základnové stanice
  8. Závěr a výsledky testu
  9. Podle čeho vybírat chytrý vysavač

Koukněte se na detailní recenze jednotlivých modelů

Pro náš test jsme v rámci dané kategorie vybrali tyto zástupce:

Seznam jsme vytvořili tak, aby v něm byly zastoupeny aktuálně nejoblíbenější produkty na trhu i absolutní novinky – např. LaserVac společnosti Lauben. Během testování jsme se zaměřili na několik aspektů vysavačů – na jejich provedení a základní výbavu, funkce, které nabízí, práci s aplikací a samozřejmě také na jejich výkon v praxi.

Náš test jsme pro větší přehlednost rozdělili do několika stran, kde si můžete prohlédnout testy jednotlivých vysavačů. Jejich shrnutí potom najdete na této stránce.

Na co si dát pozor

Vysavače v této cenové hladině jsou všechny poměrně kvalitní a na první pohled se liší jen drobnými detaily. Některé z nich ale mohou být poměrně zásadní a pro stoprocentní jistotu výběru a spokojenost jsme podrobili všechny vysavače opravdu důkladným testům.

Největší možné úskalí vidíme v základních funkcích, a to ve schopnosti dokončit úklid. Tedy aby robot uklidil během toho, co jste v práci, a vy se vrátili domů a on byl zpět v nabíjecí stanici. Banální věc, avšak velmi základní. S ní souvisí i další problém, kterým je mazání map, když dojde k chybě nebo zaseknutí vysavače. Spolu s mapou pak zmizí i nastavení zón úklidu a další důležitá data. Některým z vysavačů se to stává častěji, jiným méně často. Některé z námi testovaných modelů mají navíc možnost obnovy mapy, což je velmi praktická funkce.

Vybavení a vzhled

Prvními hledisky, která jsme u vysavačů porovnávali, bylo vybavení a vzhled. První z nich do jisté míry určuje všestrannost vysavače. Vzhled potom – kromě estetického hlediska – ovlivňuje i některé zásadní funkce, jako je možnost průjezdu pod nábytkem, schopnost přejet překážky nebo práce s odpadovou nádobkou na prach a nečistoty.

Z hlediska vybavení a provedení nás svým bohatým příslušenstvím a designem zaujaly především modely Concept Perfect Clean a Lauben Robot LaserVac. Následují potom ETA Navaggio Profi, které vytýkáme menší nádobku na nečistoty, a také Roborock S6 Max s užší nabídkou příslušenství. Na pátém místě se umístil vysavač Sencor SRV 9550BK, jehož nádobka na nečistoty, respektive její otevírání, vyžaduje kombinaci správného grifu a síly.

Funkce a pohyb

Ve druhé části testu jsme se zaměřili na to, jaké nabízejí jednotlivé vysavače funkce a jaký je jejich pohyb po místnosti. Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že jsou si v tomto všechny vysavače rovné, praktický test ukázal, že tomu tak zcela není.

V kategorii funkcí se od sebe jednotlivé vysavače příliš nelišily. To je dáno výběrem v dané cenové hladině. Pouze jeden z vysavačů nekomunikoval se svým okolím česky. Naopak pohybem a s ním spojeným mapováním prostoru byly rozdíly mezi jednotlivými účastníky testu značné. Pochválit musíme především Lauben LaserVac, který se dokázal rychle zorientovat, mapy nezapomínal a pohyboval se velmi přesně. Na druhém místě se pak umístil Roborock S6, který přes nevzhlednou grafickou podobu mapy byl ve svých pohybech poměrně přesný. V závěsu za ním skončily s obdobným výsledkem modely ETA Navaggio Profi a Sencor SRV 9550BK. Poslední místo pak obsadil Concept Perfect Clean.

Aplikace

Ačkoliv všechny vysavače, které jsme zařadili do našeho testu, lze ovládat buď přímo na těle přístroje, nebo pomocí dálkového ovládání, je aplikace klíčovým prvkem komunikace s vysavačem. Jak se jednotlivé aplikace liší a jak se nám je podařilo spárovat s telefony?

Aplikace jsou spjaté s funkcemi, a proto podobně jako u nich byly rozdíly mezi nimi u jednotlivých vysavačů spíše menší než větší. U modelu Roborock S6 Max nebylo možné nastavit češtinu, a navíc svou grafikou vypadala aplikace poměrně archaicky. Asi největší rozdíly tvořila práce s mapou, která byla nejlepší u modelu Lauben LaserVac.

Práce s mapou, aneb pozor na samovolné mazání map!

Vysavače mají pokročilou práci s mapou, můžete nastavit různě zóny, kam nemají jezdit, kde nemají mopovat a podobné věci. Toto nastavení často trvá mnoho minut a není nic více k vzteku, než když se vám mapa smaže a nejde obnovit.

Vzhledem k faktu, že pravděpodobně nebudete chtít každý týden zadávat novou mapu, již nebudete mapu nastavovat znova = přijdete o ty prémiové funkce a de facto by vám stačil i „hloupější“ robot. Některé vysavače ale mají možnost obnovy map, a to je za nás opravdu klíčové, protože bez správně nastavené mapy máte de facto hloupého robota a mohli jste několik tisíc ušetřit. Nicméně mapa se smaže jednou za čas každému vysavači.

Výkon

Všechny vysavače jsme nechali projít testem vysávacích schopností. Jako referenční oblast jsme pro každý vysavač určili plochu o velikosti 4 metry čtvereční chodby v kancelářské budově, kde sídlí naše redakce. Plocha je pokrytá běžným průmyslovým kobercem s nízkým vlasem a denně přes něj přejde opravdu mnoho lidí v ne zrovna čistých botách. Vysavače se danému území věnovaly 3 minuty. Podmínky jsou tak pro všechny vysavače stejné a stanoveny tak, aby dostatečně prověřily jejich vlastnosti. Následně jsme změřili objem a váhu nečistot, které dokázaly vysavače z podkladu separovat.

Nejlépe v tomto testu dopadl Sencor SRV 9550BK, který vysál nejvíce nečistot. Na druhém místě se umístil Lauben LaserVac těsně následovaný modelem Roborock S6. Na čtvrtém a pátém místě se pak umístily modely ETA Navaggio a Concept Perfect Clean. Nutno dodat, že všechny testované vysavače si s poměrně dost špinavým kobercem poradily velmi dobře a výkon žádného by neměl při běžném použití v domácnosti nijak zklamat.
 

Kobercový test – ne každý vysavač se vrátil do základnové stanice

Dalším zajímavým testem bylo chování vysavačů na vysokém koberci. Vysavač Lauben LaserVac se na tento koberec vůbec nedostal a objížděl jej. Dopadl však lépe než Concept, který se na koberec sice dostal, ale vzápětí uvízl a nedokázal dokončit úklid. ETA a Sencor měly stejný problém, a tím byla ulička mezi skříní a hranou koberce. Vysavače do ní „zapadly“ a nedokázaly se dostat ven. Vybily svou baterii při hledání cesty. Jediný vysavač, který si s takto extrémním kobercem poradil, byl Roborock. Jeho však ve vysokém vlasu limitovala metlička, která je připevněná napevno a nejde sundat. Na náročném podkladu se projevila také slabší výdrž baterie a vysavač se během práce vybil a nedokázal se dostat zpět. Svým způsobem tak pyrrhova vítězství dosáhl vysavač Lauben, který dokázal odhadnout své síly, koberec sice neuklidil, ale jako jediný se dokázal vrátit zpět do základnové stanice a byl připraven k dalšímu úklidu.

 

Závěr a výsledky testu

V testu jsme hodnotili vlastnosti a možnosti vysavačů z mnoha různých úhlů pohledu. Který je ten nejlepší? Z našich testů vyplývá, že vítězem se stal Lauben Robot LaserVac. Ten nás zaujal především výborným navigačním systémem a aplikací, ocenili jsme také jeho bohaté vybavení, kombinaci silného výkonu a nízké hlučnosti. Na druhém místě se dle našeho hodnocení umístil Concept Perfect Clean. Ten má bohaté příslušenství a poměrně dobře se dokáže pohybovat v prostoru. Jeho navigační systém fungoval dobře a ocenili jsme také poměrně velkou nádobu na nečistoty. Roborock S6 v sobě kombinuje výrazné výhody i nevýhody. Má poměrně silný sací výkon, avšak rychle se mu vybije baterie. Jeho prostředí není v Českém jazyce, aplikace je nevzhledná, avšak pracuje se s ní poměrně dobře. Na děleném čtvrtém a pátém místě se pak umístily vysavače ETA Navaggio Profi a Sencor SRV 9550BK 2v1 Active SuperCyclone 8. Oba měly opakované problémy s orientací a mapami.

Vysavače a výsledky
1.místo

Lauben Robot LaserVac

Navigace a práce s mapou

Bohaté příslušenství

Sací výkon

Výborná aplikace komplet v češtine

Poradí si s různými nástrahami a vždy dodělá úklid

+ Jako jediný vždy dokončil uklid a vrátil se na základnu

– Nedokáže překonat vyšší překážky než 1,5 cm

Občas moc mluví (jde vypnout)

2.místo

Concept Perfect Clean

 

Jistý pohyb v prostoru

Bohaté příslušenství

Český jazyk

– Nutno změnit jazyk

– Mazání map

– Horší práce s mapou

Nedokáže překonat vyšší překážky než 1,5 cm

3.místo

Roborock S6

Sací výkon

Práce s aplikací

– Pouze v angličtině

– Menší příslušenství

– Rychle se vybije

– Jen 1 boční kartáč

 Nedokáže překonat vyšší překážky než 1,5 cm

4./5.místo

ETA Navaggio

Příslušenství

Český jazyk

– Samovolně maže mapy

– Menší nádobka na odpad

– Ztráta orientace v prostoru

Nedokáže překonat vyšší překážky než 1,5 cm

4./5.místo

Sencor SRV

Příslušenství

Výkon

Český jazyk

– Samovolně Maže mapy

– Nevěrohodná aplikace

– Nejvyšší hmotnost v testu

– Horší manipulaci s nádobou na odpad

Nedokáže překonat vyšší překážky než 1,5 cm

 

Podle čeho vybírat chytrý vysavač?

Nelíbí se vám některý ze zařazených modelů? Připravili jsme si pro vás několik tipů, na jaké parametry se při výběru chytrého vysavače zaměřit.

  • První a základní věcí je určit si, na co chcete vysavač používat. To závisí především na typu podlah, které máte doma. Pokud máte doma všude koberce, není nutné, aby uměl vysavač také vytírat (i když většina to umí). Naopak koberce s delším vlasem vyžadují speciální péči. Dobrá rozvaha se vyplatí.
  • S prvním bodem souvisí také materiál kartáčů a vůbec způsob čištění, který vysavače používají. Ačkoliv lze jako hledisko kvality čištění používat výkon (jako u klasických vysavačů), u automatických robovysavačů se jedná pouze o část. Důležitý je také způsob čištění. Většina robovysavačů používá systém 2–1, kdy dva krajní kartáče zametají nečistoty pod tělo vysavače, kde je sbírá hlavní kartáč.
  • A právě hlavní kartáč je dalším důležitým aspektem, na nějž je při výběru robovysavače třeba brát ohled. Nejlevnější vysavače nabídnou jeden druh kartáče (většinou základní vybavení štětinami), dražší potom používají gumové lamely s vyšší účinností. Existují také speciální textilní kartáče na citlivé povrchy. Vyšší sorta vysavačů obvykle nabízí na výběr z více druhů kartáčů.
  • Kapacita nádobky na odpad je další důležitou vlastností. U lepších vysavačů zpravidla není ani tak důležitá výdrž na jedno nabití – vysavač stejně obvykle pracuje, když nejste doma, a pokud se chce během své práce dobít a pak na ni opět navázat, má tu možnost. Naopak kapacita zásobníku na to může mít vliv. Existují dvě varianty – buď větší zásobník přímo ve vysavači, nebo zásobník v základně (která je tím pádem větší a vysavač s menším zásobníkem se do ní jezdí vyprázdnit). To je většinou poměrně hlasitý proces, ale samotnou základnu není nutné vysypávat tak často.
  • Zcela zásadním hlediskem je potom schopnost navigace. Ta se může lišit u jednotlivých výrobců a je dobré si před koupí o ní něco nastudovat. Některé (většinou levnější) vysavače, používají systém náhodného pohybu. Ty dražší si potom jsou schopny vytvořit mapy, do kterých zaznamenávají, kterou část aktuálně uklidily, a kterou ne. Orientují se většinou pomocí laseru a některé přidávají i sofistikovanější technologie. Dražším vysavačům je obvykle možné zadat, kam nemají jezdit, nebo kterým plochám se naopak mají věnovat více.
  • Pokud máte v domácnosti malé děti nebo osoby citlivé na vyšší koncentraci prachu, určitě se vyplatí prozkoumat možnosti filtrace. Základní složkou filtračního systému bývá obvykle Hepa filtr, avšak ten není jediný.
  • Vysavače mají i další vlastnosti, které mohou být pro někoho zásadní. Některé z nich dokáží rozpoznat vyšší úroveň znečištění podlahy a přidat výkon, když je to potřeba. Existují i modely vybavené UV světlem, které ničí bakterie.
  • Existuje i řada dílčích vlastností a schopností, které z popisu výrobců nevyčtete. Pro pohodlné použití vysavače je klíčové, aby se neztrácel v prostoru a dokázal vždy najít svou základnovou stanici. Aby se pohyboval ideálně tak, aby nenarážel do objektů ve svém okolí a také během případných problémů nezapomínal mapy a s nimi i dílčí nastavení.