Pobočka Microsoftu vyzkoušela zavedení čtyřdenního pracovního týdne a vyplatilo se to

Do jaké míry je lidská práce efektivní? Pracovali by zaměstnanci lépe, kdyby měli vidinu většího volna? Na tuto otázku se pokusila v rámci měsíčního experimentu odpovědět japonská pobočka společnosti Microsoft. Na všechny srpnové pátky dostali tamní zaměstnanci volno a mohli si tak užívat prakticky 4denní pracovní týden.

To že experiment proběhl zrovna Japonsku není náhoda. Jedná se o zemi s nejvyšším průměrným počtem přesčasových hodin na světě. Podle průzkumu provedeného v roce 2017 měla téměř čtvrtina Japonců průměrně více než 80 přesčasových hodin měsíčně.

Výsledek experimentu ukázal, že se kratší týden společnosti Microsoft vyplatil. Během něj vzrostla produktivita o 40 procent. Navíc se zlevnili náklady na provoz společnosti, protože se o 23 procent snížila spotřeba elektřiny a bylo vytištěno o 58,7 procent stránek méně.

Zaměstnanci podle výsledků dokázali, během zkrácené doby, kterou měli na práci, lépe hospodařit se svým časem. Měli kratší schůzky, více z nich vedli prostřednictvím online prostředků. Podle ředitele pobočky Takuya Hirana jsou pracovníci schopní zvládnout stejné množství práce za kratší čas a mít pak více volna.

S postupující automatizací se začnou objevovat zkracování pracovní doby čím dál tím častěji. Kouzlo zvýšení efektivity práce může potvrdit řada firem po celém světě.

Existují však i opačné názory. Jack Ma, spoluzakladatel čínského obchodního gigantu Alibaba se snažil prosadit možnost pracovní doby na dvanáct hodin denně šest dní v týdnu. To se mu však zatím nepovedlo.

Zdroj: bbc.com