Američtí vědci vybrali 110 mil. dolarů na komercializaci potenciálně převratného krevního testu

Americký vědec Bert Vogelstein a jeho dva kolegové ze společnosti Thrive Earlier Detection vybrali od investorů 110 mil. dolarů na komercializaci krevního testu s názvem CancerSEEK, který dokáže s poměrně vysokou přesností detekovat prvotní příznaky osmi druhů rakoviny. Test, který je založen na metodě tzv. tekuté biopsie, funguje tak, že detekuje genetické mutace v nádorové DNA a proteinové markery v krevní plazmě, které „mají na svědomí“ rakovinu.

Prvotní studie v loňském roce ukázaly, že test má slibné výsledky, podle výzkumníků je zde ale ještě mnoho prostoru ke zlepšení. Podle jedné z nich – provedené na více než tisíci pacientů s nádory v časném stadiu – dokázal CancerSEEK různá nádorová onemocnění detekovat se 70% úspěšností. (Nejvyšší úspěšnost – 98 % – zaznamenal u rakoviny vaječníků a ledvin, naopak nejméně efektivní byl při detekci rakoviny prsu, kdy uspěl jen na 33 %.) Slibný byl také velmi nízký podíl falešně pozitivních výsledků, který činil necelé 1 %.

Jednoduchý krevní test, který by byl schopen zjistit rakovinu včas a přesně, je již mnoho let jakýmsi biotechnologickým svatým grálem, ale věda se tak daleko ještě nedostala. Společnost tří výzkumníků působících na Lékařské fakultě Univerzity Johnse Hopkinse každopádně není zdaleka jedinou, která chce na tomto poli uspět – jedním z jejích velkých vyzývatelů bude pravděpodobně biotechnologický startup s příznačným názvem Grail, založený bývalým řídícím pracovníkem Googlu, který stojí za krevním testem, jenž správně identifikoval nádory u 87 % zkoumaných pacientů.

Příštím krokem prvně zmíněné společnosti bude podle všeho provedení více studií. Ve spolupráci s firmou Geisinger, zabývající se v USA poskytováním regionální zdravotní péče, např. chystá spustit klinický test, kterého se zúčastní deset tisíc zdravých lidí.

 

Zdroj: endgadget.com