Zdroj: wikimedia.org

Čína navrhuje systém QR kódů, který by určoval, jestli lidé mohou cestovat. Ochránci lidských práv před ním varují

Tak jako celá řada velkých mezinárodních akcí, i summit ekonomicky nejrozvinutějších zemí světa G20 proběhl letos v online formě. Jeden z výstupů tohoto rokování je žádost čínského prezidenta Si Ťin-pching, který by rád ve spolupráci s ostatními zeměmi vytvořil nový systém mezinárodního cestování, založený na QR kódech.

Si Ťin-pching žádá, aby došlo k harmonizaci norem a požadavků pro mezinárodní cestování napříč celým světem. To by podle něj urychlilo cestování a umožnilo rychlou efektivní regulaci. Pomoci by v tom měly mimo jiné unikátní QR kódy. Ty by mimo jiné určovaly momentální zdravotní stav cestujícího.

Obhájci lidských práv varují, že některé země, by takový systém mohly zneužít k monitorování a omezení určitých jedinců a skupin obyvatel a k zabránění jejich pohybu a cestování. Čína naopak doufá, že se k jejímu návrhu připojí co nejvíce zemí. Pan Xi rovněž vyzval k opětovnému otevření globální ekonomiky, včetně obnovení „globálních a průmyslových dodavatelských řetězců“ a „liberalizace obchodu s klíčovými zdravotnickými potřebami“.

Výkonný ředitel mezinárodní organizace Human Rights Watch, Kenneth Roth, vyjádřil obavy nad tím, že „počáteční zaměření na zdraví by se mohlo snadno stát trojským koněm pro širší politické monitorování a vyloučení.“

Čína systém QR kódů zavádí už od začátku února. QR kód přiřazuje jednotlivcům barevné označení. Zelené – člověk může volně cestovat, oranžový a červený potom omezuje pohyb a nařizuje karanténu. Takový systém dává regulačním orgánům velkou moc nad možnostmi jednice.

Zdroj: bbc.com