Doktorandi z FEL ČVUT představí vlastního balančního robota, inspirovaného tvorbou Boston Dynamics
Když se řekne nejlepší robot dneška, většině lidí se vybaví Spot nebo Atlas z dílny americké společnosti Boston Dynamics. A právě tvorba Boston Dynamics spolu s projektem Ascento, který v roce 2019 představil tým z univerzity ETH Zürich, inspirovaly i české vývojáře. Konkrétně dvojici doktorandů z půdy katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT Martina Gurtnera a Krištofa Pučejdla, kteří vytvořili vlastního balančního robota označovaného jako SK8O (‚Skejto‘).
Robot se pohybuje na dvou nohách opatřených koly a základem jeho pohybů jsou přesné motory, které slouží k vyvažování a udržovaní stability. Robot je díky vestavěné GPS a kamerám autonomní, a dokáže se tedy bez problémů pohybovat v prostoru. Tato výbava je však pouhým základem pro skutečný výzkum, s nímž by měl Skejto pomoci.
„Švýcarský Ascento umí přeskakovat překážky za jízdy či skákat do schodů, což je násobně těžší úloha,“ říká Krištof Pučejdl. „Náš robot je pro tyto úkoly hardwarově vybavený, potřebný řídicí software a algoritmy budou ale tématem další práce studentů našeho studijního programu Kybernetika a robotika. Při tom dojde řada i na umělou inteligenci a numerickou optimalizaci.“ Vše souvisí s takzvaným dynamickým pohybem a jeho zvládáním ze strany uměle zkonstruovaných robotů.
Zajímavostí je, že se při tvorbě robota projevilo pověstné české kutilství a schopnost improvizace. Většina součástek robota je totiž navržena tak, aby ji bylo možné vytisknout na běžné modelářské 3D tiskárně. Náklady na robota, kterého by měl být schopný sestavit každý zkušenější kutil, nepřesáhnou 50 000 Kč. A to včetně materiálu do 3D tiskárny a výroby desek plošných spojů.
Zdroj: tisková zpráva