Zdroj: nasa.gov

NASA zavedla částečný Home Office, sondu Curiosity řídí zaměstnanci už měsíc ze svých domovů

Vzhledem k současné krizové situaci muselo mnoho lidí často nedobrovolně přejít na režim práce z domova. Home office se nyní stal každodenní realitou i na místech, kde bychom to příliš nečekali. Ze svých domovů nyní pracuje hned několik týmů NASA, a to včetně řidičů a koordinátorů roveru Curiosity, jenž v současnosti operuje na Marsu.

Tým běžně pracuje z laboratoře Jet Propulsion, ta byla však již 20. března uzavřena, a tak už více než měsíc pracují jeho členové ze svých domovů. A jak se zdá, není pro ně tato změna žádnou přítěží. Z počátku plnil Rover některé předem zadané úkoly (sbíral například vzorky hornin), po několika dnech pak začal tým pracovat z domova naprosto plnohodnotně.

Současná situace ukazuje, kolik činností zvládne člověk z pohodlí svého domova. Někteří z členů týmu dostali do svých domovů výkonné počítače a náhlavní VR soupravy, jiný si vystačili s tím, co už doma měli. Podle fotografií, jež NASA zveřejnila, vypadají pracovní stoly členů týmu jako lépe vybavené stanice s několika monitory, tablety a notebooky, avšak v zásadě se neliší od běžného pracoviště. Snímky mimo jiné dokazují, že žijeme v době, kdy je možné od domácího stolu řídit sofistikované technologie.

Důležitá je samozřejmě komunikace mezi jednotlivými členy týmu. Programování každé sekvence, kterou sonda provede vyžaduje spolupráci přibližně 20 lidí, kteří vyvíjejí a testují dané instrukce. V tom pomáhají chatovací aplikace a možnosti vzdáleného sdílení obrazovek. Práce vedoucího celého týmu tak spočívá ve sledování a správě až 15 chatovacích kanálů najednou.

Nákazu v takto specializovaném týmu si nemůže NASA dovolit, protože sondu musí neustále někdo řídit. Proto bylo pro agenturu nejjednodušší přejít na práci z domova, kde jsou pracovníci více chráněni.

Zdroj: nasa.com