Nové drony pro Americkou armádu vyvine francouzská společnost Parrol, dostala přednost před DJI

Ačkoliv je společnost DJI nejznámější a také největší výrobce létajících dronů na světě, není zdaleka jediný. Americká armáda nyní uzavřela tendr na vývoj speciálních špionážních dronových letadel a v této zakázce společnost DJI chybí. Naopak je jedním z hlavních řešitelů francouzský výrobce dronů Parrol a spolu s ním dalších pět společností.

Nová zakázka je součástí obchodní války, kterou Číně vyhlásil americký prezident Donald Trump. Zdá se že by na této situaci mohly vydělat především evropské společnosti, jež by byly při výběru řešitelů zakázek zvýhodněny oproti čínské konkurenci.

Trh s drony je velmi specifický. Jeho rozvoj je do velké míry určen právě zakázkami od bezpečnostních složek. Poptávka od armád tvoří podle odhadů analytiků přibližně 70 procent jeho produkce. Drony určené pro rekreační létání běžných uživatelů tvoří přibližně 17 procent produkce celého segmentu a 13 procent potom komerční využití při filmování, mapování nebo v zemědělství. Z tohoto rozložení vyplývá, že právě vojenské zakázky jsou pro tento průmysl naprosto zásadní. Očekává se že trh s drony bude i nadále růst.

Pro společnost Parrot je zakázka od Armády USA opravdu velkou výhrou. Doposud se jí nepodařilo, přes nezpochybnitelnou kvalitu jejích produktů, vymanit ze stínu DJI, to by se však nyní mohlo změnit. Ačkoliv se nejedná o zakázku z kategorie obřích (podle dostupných zdrojů je její hodnota 11 milionů dolarů) mohla by společnosti otevřít dveře k další spolupráci s Americkou armádou.

Spekulovalo se dokonce o tom, jestli společnosti DJI nevypoví smlouvy její američtí dodavatelé, podobně jako se to stalo v případě společnosti Huawei. To se však zatím nestalo.

Zdroj: theverge.com