NSA objevila kritickou chybu v systému Windows, představila ji Microsoftu a ten ji opravil
Chyby v počítačových systémech jsou jednou z výrazných hrozeb současnosti. Jejich zneužití dává hackerům obrovskou moc a schopnost paralyzovat obrovské množství počítačů po celém světě. V minulosti jsme byli svědky masivních útoků, jakými byly například I Love You v roce 2000 nebo WannaCry o sedmnáct let později.
Společnost Microsoft v nedávné době jednu zásadní chybu v operačním systému Windows 10 rychle opravovala. Nepřišla na ni sama, ale upozornili na ni techničtí pracovníci americké Agentury pro národní bezpečnost (NSA). A není to poprvé, co se jméno této tajné služby ve spojitosti s počítačovou bezpečností skloňuje.
NSA v minulosti již několikrát objevila zásadní chyby v systémech Windows. Jejich možné zneužití vyžadovalo velmi sofistikovaný nástroj, který NSA vyvinula a využívala jej ke své činnosti a sledování svých cílů. Problém však byl, že tento nástroj přímo z NSA unikl a stal se jádrem právě výše zmíněného viru WannaCry nebo později EternalBlue.
Jak se zdá, NSA se ze své předchozí chyby poučila a poslední objevenou kritickou chybu nezneužila pro vlastní plány, ale Microsoft na ni upozornila. O tom, jaký má nová chyba charakter a jak se ji podařilo objevit, zatím NSA mlčí. Čeká, až se ji podaří zcela odstranit a uživatele ochránit. Agentura ve svém prohlášení pouze sdělila, že chyba se týká Windows 10 a Windows Server 2016.
Spekuluje se o tom, že mohlo jít o blíže nespecifikovanou chybu v knihovně crypt32.dll, která se stará o správu certifikátů a kryptografických zpráv. Microsoft říká, že chybu již opravil a vyzval všechny uživatele, aby si stáhli aktualizaci. Ve stupnici závažnosti chyb ohodnotil Microsoft tu nově objevenou stupněm 1, tedy druhou nejzávažnější.
Zdroj: engadget.com