Poblíž pobřeží Anglie byla spuštěna první část největší větrné elektrárny na světě, její konečný výkon se vyrovná Temelínu

Spojené království se stává největším výrobcem elektřiny získávané z pobřežního větru. V pondělí byla nedaleko jejího pobřeží spuštěna první část největší farmy větrných elektráren na světě. Turbíny elektrárny Hornsea One, se tyčí nad Severním mořem, přibližně 120 kilometrů od pobřeží hrabství Yorkshire.

V současném stavu je schopná plně zásobit elektřinou 287 000 domácností, až bude v příštím roce dokončená a spuštěná celá, dokáže její výkon naplnit potřeby více než milionu domácností. V současnosti je v provozu 50 turbín, s tím že koncový stav by se měl pohybovat okolo 174 turbín jež budou produkovat 1,2 gigawattů elektrické energie což je přibližně výkon jednoho reaktoru elektrárny Temelín. Je to zároveň dvojnásobek kapacity doposud největší větrné elektrárny, jež na moři funguje.

Budování elektrárenských větrníků na otevřeném moři je logisticky i lidsky náročné. V práci se střídá několik týmů, z nichž každý stráví 4 měsíce na moři. Část těchto týmů bude na místě elektrárny pracovat i po jejím úplném spuštění a budou na místě vykonávat údržbové práce.

Velká Británie vyrábí podle zveřejněné zprávy pomocí mořského větru přibližně 8,2 gigawattů elektrické energie, což představuje 44 procent všech výrobních kapacit tohoto typu v Evropě. Právě elektřina vyrobená tímto způsobem má největší podíl na ústupu od výroby elektřiny spalováním uhlí.

Je zajímavé, že ačkoliv USA mají mnohem delší pobřeží a tím pádem i více vhodných míst pro větrné elektrárny vyrábí tímto způsobem pouze 0,03 gigawaty elektrické energie. Avšak i tam se blýská na lepší časy neboť státy jako New York, New Jersey ležící na východním pobřeží vyhlásily razantní zvýšení výroby elektřiny touto cestou.

Zdroj: earther.gizmodo.com