Podle čínského prezidenta země nezavírá dveře před globálním internetem

Čínský prezident Si Ťin-pching se včera nechal slyšet, že nejlidnatější země světa je otevřená globálnímu internetu, nicméně podle jeho názoru je ve vývoji celosvětového internetu klíčová kybernetická suverenita. Prohlásil to na největším tuzemském fóru zabývajícím se kyberprostorem ve městě Wu-čen.

Na čtvrté konferenci s názvem World Internet Conference Si přesněji řekl, že „vývoj čínského kyberprostoru začíná nabírat na obrátkách… Dveře od Číny se budou stále otevírat“. Pod pojmem kybernetická suverenita prezident chápe to, že státy by měly mít možnost uplatňovat nad internetem dohled a bránit jej proti vnějšímu vlivu. Západní země však tímto pojmem rozumí spíše cenzuru a snahu čínských úřadů umlčovat oponenty a jejich kritiku vůči vládnoucí komunistické straně. Strana totiž v posledním roce „utáhla šrouby“, pokud jde o zveřejňování povoleného obsahu na internetu a sociálních sítích.

V červnu zavedla nařízení, podle nějž musejí zahraniční firmy ukládat svá data na lokálních serverech a podrobit se dohledu úřadů. V platnosti jsou také opatření, které brání obejití či prolomení nechvalně proslulé kyberochrany Great Firewall. Podle čínských regulátorů internetu jsou zákony v souladu s mezinárodními pravidly a jsou navrženy proto, aby chránily soukromí jednotlivců a bránily útokům proti klíčové kybernetické infrastruktuře.

Čína pod vedením prezidenta Si usiluje o větší dozor nad internetem již prakticky od jeho nástupu do funkce. Jak sdělil člen stálého výboru politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny Wang Huning, „Čína je připravená na formulování nových pravidel a systémů internetového dohledu, aby vyhověly všem stranám a působily proti současným nerovnováhám“.

Na konferenci jsou pozváni představitelé nejvýznamnějších domácích internetových a technologických společností, jako Alibaba, Tencent nebo Baidu, i zahraniční hosté a zástupci významných západních společností, např. šéf Applu Tim Cook, šéf Googlu Sundar Pichai a vedoucí činitelé Facebooku. Poněkud ironické je, že Google a Facebook nesmí v Číně působit.

 

 

Zdroj: reuters.com