Zdroj: pixabay.com

Stará data z mise Apollo 15 opět ožila, virtuální model pomáhá vědcům získávat nové poznatky

Recyklace je přínosná věc, a to i v případě dat z kosmických letů. Vědci z Evropské vesmírné agentury ve spolupráci s NASA totiž využívají stará data z mise Apollo 15 a oživují je pomocí velmi detailního simulátoru. Tato revize jim umožňuje opakovaně zkoumat každý okamžik mise, a na základě toho připravovat podklady pro mise budoucí.

Tento systém vyvinutý laboratoří NASA Jet Propulsion Laboratory se nazývá SPICE a obsahuje mimo jiné i plně detailní prostředí kabiny vesmírné lodi Apollo 15 vymodelované pro virtuální realitu. Tento model spolu se starými daty umožňuje vědců zkoumat a prokazovat nové souvislosti mezi údaji, jež mají k dispozici.

Tehdejší data jsou navíc porovnávána také s dnešními podrobnějšími znalostmi. Pokud se například porovnají tehdy naměřená data získaná během přistání na měsíčním povrchu s tím, co vědci vědí dnes, získají představu, na co jednotlivé hodnoty poukazovaly, a mohou tyto znalosti využít při interpretaci dalších datových souborů, jež mají k dispozici. Získané poznatky budou využívány také k testování přesnosti nových systémů, jež budou použity mimo jiné i v programu Artemis.

Zajímavé je také, že simulátor mění způsob původního použití dat. Údaje pořízené gama spektrometrem CMS a rentgenovým fluorescenčního spektrometrem původně určené k rozboru povrchu měsíce jsou nyní využívány pro zjišťování orientace sondy nebo výšky, v níž se v danou chvíli sonda nacházela.

Budoucí aplikace SPICE umožní různým týmům ESA připravit se na budoucí mise, jako jsou Mars Express, Venus Express. Dobrou zprávou také je, že tato data mohou být vizuálně atraktivní formou zpřístupněna veřejnosti. Prohlédnout si je může každý i ve virtuální realitě.

Zdroj: bbc.com