Zdroj: pixabay.com

Apple a Google spojily své síly a vyvíjí sledovací systém pro mobilní telefony, který by měl pomoci v boji proti šíření koronaviru

S rostoucím počtem nakažených novým typem koronaviru roste také snaha o zastavení nebo alespoň zpomalení jeho šíření. Pomoci se současnou situací chtějí také dvě velké společnosti Apple a Google, které za tím účelem spojily síly a vyvíjejí mobilní aplikaci pro zařízení s Androidem a iOS, která dokáže sledovat pohyb uživatele a v případě setkání s infikovanou osobou jej na tuto skutečnost upozorní a doporučí mu 14denní karanténu.

Celý sledovací systém přitom bude využívat technologii Bluetooth Low Energy (BLE), která je méně výkonnou alternativou standardního Bluetooth. Bluetooth LE přitom spotřebovává méně energie (jde o technologii, která se používá například také pro počáteční připojení a spárování bezdrátových sluchátek s telefonem). Výhodou této technologie je kromě nízké spotřeby energie také skutečnost, že ji podporuje většina moderních smartphonů, a to od těch nejlevnějších po nejdražší. Bluetooth LE nadto dokáže z intenzity přijímaného rádiového signálu zjistit vzdálenost vysílacího zařízení, a potenciálně tedy i infikované osoby. Bluetooth je navíc v tomto ohledu lepší než GPS nebo QR kódy, s nimiž pracují v Jižní Koreji.

Mezi nedostatky Bluetooth LE však patří problém dosahu, a tedy rušení přenosu signálu (vadit mohou zdi, ale i materiál kalhot nebo batohu či kabelky). Na druhou stranu totéž negativum může být i výhodné, jelikož virus SARS-CoV-2 pochopitelně neprojde stěnami, telefon by tak mohl uživatele upozornit pouze ve skutečně nebezpečné situaci (tedy při přímém kontaktu).

Apple a Google na celém systému stále pracují (mezi uživatele by se mohl dostat přibližně v půlce května), tudíž ještě nejsou známy podrobnosti. Již na první pohled si však český čtenář povšimne nepřehlédnutelné podobnosti s konceptem chytré karantény v České republice, který zahrnuje aplikace eRouška nebo sledovací systém v aplikaci Mapy.cz.

Zdroj: theverge.com