Superpočítač od HP se po roce a půl vrátil z oběžné dráhy na Zemi, techniky zajímá jeho opotřebení

Budoucí výzkumné vesmírné projekty se neobejdou bez výpočetní techniky. Počítače, které jsou na práci mimo prostor planety Země určené splňují po výkonnostní stránce ta nejpřísnější kritéria a řadí se tak do kategorie tzv. super počítačů. Otázku, jak pokročilá technologie dlouhodobý pobyt ve vesmíru zvládne řeší společnost Hewlett Packard.

Její počítač Hewlett Packard Enterprise strávil rok půl jako součást výbavy kosmické stanic ISS. Nyní jej vesmírná loď SpaceX Dragon přivezla zpět a vědci se věnují jeho důkladnému rozboru. Ten by měl odhalit, jak moc působí na poměrně běžný komerční superpočítač náročné podmínky, jež ve vesmíru panují. Počítač umístěný mimo ochranu zemské atmosféry se musí vypořádat s mnohem vyšší úrovní kosmického záření a také kolísáním příkonu elektrické energie a rozdíly teplot.

Superpočítače by v budoucnu mohli pomoci během náročných dlouhých misí směr Měsíc nebo planeta Mars, musí však být spolehlivé. Podle HP by budoucím úkolem superpočítačů na palubách kosmických lodí mohlo být například měření parametrů strojního zařízení lodě jako je výkon, teplota nebo napětí. V případě, že by u nich došlo k výkyvům, počítač by udělal vše proto, aby se vše vrátilo do normálního stavu.

Technici po rozboru všech komponent počítače HP Enterprise zjistí, které jeho součástky podlehly největšímu opotřebení a jak je lze efektivněji ochránit. Tyto informace potom použijí při stavě další iterace toho zařízení, které bude podrobeno stejnému testu.

Zdroj: spacenews.com