Zdroj: flickr.com

Vědci zveřejnili rozbor letního výbuchu v Bejrútu, jednalo se o jeden z největších náhodných výbuchů v historii

Jednou z největších a nejtragičtějších událostí letošního léta byl výbuch v libanonské metropoli Bejrút. Vědci nyní zveřejnili svoji analýzu vytvořenou na základě videí, jež měli k dispozici v rámci očitých svědectví na sociálních sítích.

Nový výzkum byl zveřejněn ve vědeckém časopise Shock Waves a dle něj byla síla výbuchu v Bejrútu ekvivalentem výbuchu v rozsahu 500 tun TNT na jedné straně a 1,12 kilotuny TNT na druhé straně. Uvolněná energie se tak pohybuje mezi 3 a 7 procenty výbuchu atomové bomby v Hirošimě. Ta přinesla výbuch srovnatelný s 15 kilotunami TNT. Výbuch v Bejrůtu se tak řadí mezi nevětší neválečné výbuchy v historii, způsobené náhodou.

K výbuchu došlo 4. srpna letošního roku a způsobil jej požár ve skladu dusičnanu amonného, který se používá mimo jiné ke hnojení. V době tragédie bylo na místě uskladněno kritické množství 2750  tun této látky. Přímé následky výbuchu byly více než 6000 zraněných a 200 zabitých. Na několik dní pak paralyzoval celé město a škody způsobené v přístavu, kde se skald nacházel, budou vyžadovat několikaleté opravy.

https://media.springernature.com/lw685/springer-static/image/art%3A10.1007%2Fs00193-020-00970-z/MediaObjects/193_2020_970_Fig1_HTML.png?as=webp
Zdroj: link.springer.com

K výpočtu síly výbuchu počítal vědecký tým vedený Samem Rigbym z výzkumné skupiny pro výbuch a nárazové inženýrství na univerzitě v Sheffieldu rychlost, jakou se rázová vlna šířila městem. Základní data pro svůj výzkum získala skupina pomocí videí dostupných na internetu. Podmínkou bylo, aby video zachytilo okamžik výbuchu samotného a byl v něm pohled na jasné orientační body, jejichž vzdálenost od přístavu lze přesně určit. Tým nakonec vybral 16 videí v nejvyšší kvalitě.

Podle Wikipedie byl výbuch v Bejrútu šestým nejhorším nejaderným výbuchem v historii. Na tomto neveselém seznamu je jedničkou výbuch, k němuž došlo ve Skotském Halifaxu v roce 1917, tedy za první světové války. Došlo k němu poté, co se v přístavu srazily dvě vojenské lodě a došlo ke vznícení a výbuchu TNT, kyseliny pikrové a benzolového paliva.

Zdroj: gizmodo.com