Zdroj: wikimedia.org

Vývojář přestavil novou unikátní funkci rozšířené reality – dokáže v reálném čase naskenovat objekt a vložit jej do dokumentu

Rozšířená realita je velice efektní funkcí, kterou se chlubí řada mobilních výrobců. Zatím však měla pro běžné uživatele význam zejména při nakupování, hraní her nebo při snaze ohromit přátele. Každodenní využitím v praktickém životě je zatím minimální.

To, že by se to do budoucna mohlo změnit, ukazuje projekt vývojáře Cyrila Diagne. Ten představil krátké video, v němž ukazuje, jak by mohla být rozšířená realita využívána v budoucnu. Jeho krátké prezentační video ukazuje, jak by mohlo být pomocí rozšířené reality možné naskenovat reálný objekt a rychle jej vložit do digitálního dokumentu.

Odpadlo by tak fotografování mobilním telefonem a následné stahování nebo rozesílání e-mailů sám sobě, což je u mnoha uživatelů oblíbená praxe při řešení podobných úkonů. Díky schopnostem rozeznat konkrétní objekt, které aplikacím dává umělá inteligence, odpadne také nutnost ořezávání ve photoshopu nebo dalších programech.

Zatím je funkce výzkumným prototypem, avšak již několik vývojářských společností se nechalo slyšet, že na podobném projektu pracuje. Můžeme tak očekávat, že se podobné možnosti objeví v našich telefonech v relativně blízké budoucnosti.

Celý koncept, který Diagne představil, vlastně obrací dosavadní paradigma využití AR jako takové. Místo toho, abychom promítali virtuální objekty do reálného světa, přenášíme reálný svět do virtuálního prostoru.

Sám autor v popisku k videu říká, že pro úspěch funkce jsou potřeba dva komplexní procesy. První je rozpoznání objektu pomocí strojového učení, jeho naskenování a oddělení od pozadí. Druhý proces je potom komunikace mezi počítačem a mobilním telefonem, přičemž si kromě vizuálních dat musí obě zařízení sdělit, kam v dokumentu objekt umístit. Celý kód je navíc k dispozici všem, kdo by jej chtěli vyzkoušet nebo vylepšit.

Zdroj: cultofmac.com