WhatsApp čelil sérii útoků, ze kterých je podezřelá hackerská společnost spolupracující s Izraelskou vládou

Sociální síť WhatsApp a aplikace s ní spojená patří mezi nejpopulárnější komunikační nástroje současnosti. Ve svém mobilním telefonu jí má mnoho lidí, a i to je jeden z důvodů, proč se aplikace WhatsApp dostala do hledáčku hackerů. Ti zjistili, že aplikace pro zasílání zpráv v sobě poměrně zásadní chybu, která umožňovala monitorování, či dokonce částečné ovládnutí telefonu.

WhatsApp informoval, že chyba byla odstraněna páteční aktualizací. Všichni uživatelé byli vyzváni k tomu, aby si, v případě vypnutých automatických aktualizací, ve vlastním zájmu aplikaci ošetřili. Podle dostupných informací za útokem stála izraelská hackerská skupina NSO Group.

Kromě monitorování aktivit telefonů, dokázali útočníci z napadených telefonů volat nebo měnit záznamy o hovorech. WhatsApp má v současnosti po celém světě 1,5 miliardy uživatelů. Útok, kterému nyní čelily se dokázal přesně zaměřit na konkrétní uživatele, stačilo přitom znát jejich telefonní čísla.

Aktivity skupiny NSO se byly v minulosti zaměřeny například na pracovníky organizací pro lidská práva. Existují obavy, že NSO pracuje pro státní instituce, které mají zájem držet některé aktivisty pod dohledem. Organizace Amnesty International podal k Izraelskému soudu stížnost na tamní Ministerstvo obrany, které dle jejích informací s NSO group spolupracuje.

I samotná společnost WhatsApp vydala vyjádření, dle nějž nese útok znaky spolupráce soukromé společnosti s vládními poskytovateli pokročilých hackerských nástrojů. Skupina NSO, která je zahalena tajemstvím byla v minulosti několikrát podezřelá z vývoje a prodeje kybernetických zbraní. Ona sama sebe označuje jako licencovanou společnost, jež pomáhá vládním agenturám bojovat proti kriminalitě a teroru.

Zdroj: bbc.com