Znali staří Babyloňané trigonometrii?

Hliněná destička, označená archeology jako Plimpton 322, měla možná jiný význam, než se doposud předpokládalo. Podle nové interpretace poskytuje důkaz, že babylonští učenci ovládali pokročilou trigonometrii. Až doposud se přitom mělo za to, že její koncept vynalezli až později staří Řekové.

S touto teorií přišli matematici z University of New South Wales, Daniel F. Mansfield a Norman Wildberger, a publikovali ji v posledním čísle magazínu Historie Mathematica. Tvrdí, že tabulka demonstruje sofistikované pochopení matematiky a že moderní předpoklady oboru by se měly ve světle nové interpretace znovu přezkoumat.

Tabulka byla objevena ve 20. letech 20. století v jižním Iráku a odborníci ji datují mezi roky 1822 a 1762 př. n. l. Její obsah tvoří mřížka tvořená čtyřmi sloupci a patnácti řádky čísel zapsaných v klínovém písmu. Dá se z ní vyčíst znalost vztahu dnes známého jako Pythagorova věta.

Trigonometrie je však užita jiným způsobem, než jak ji známe dnes. Mansfield a Wildberger říkají, že pokud je jejich interpretace správná, Plimpton 322 by nebyl jen nejstarším známým důkazem užití trigonometrie, ale bylo by to zároveň i její užití nejpřesnější. Systém zaznamenaný na tabulce umožňoval matematikům používat celé číslice místo počítání s úhly a aproximací výsledků. To vedlo k přesným výpočtům, což bylo užitečné při konstrukci polí, kanálů nebo budov.

K teorii, kterou Mansfield a Wildberger přednesli, se vyjádřilo několik kritiků. Historik Mathieu Ossendrijver z Humboldtovy univerzity v Berlíně uvedl, že neexistuje žádný důkaz toho, že Babyloňané používali tuto tabulku k výstavbě. Oproti tomu Christine Proustová z Francouzského národního centra pro vědecký výzkum v Paříži tvrdí, že i když tato myšlenka dává smysl, celá interpretace je velmi spektakulární.

Zdroj: theverge.com