Amazon spolupracuje s policií USA na integraci technologií rozpoznávajících obličej

Společnost Amazon hájí svou spolupráci s policejními složkami USA, kterým pomáhá vyvíjet technologie na rozpoznávání obličejů v reálném čase. Jak se ukazuje, v dnešní době není problém těchto nástrojů technické řešení, ale spíše otázka etiky. Čína, pro kterou není svoboda občanů prioritou, už od ledna používá speciální brýle, které jsou schopny porovnat obličej člověka s databází hledaných v řádu vteřin.

V USA je situace jiná a proti činnosti Amazonu vystupuje Americká unie občanských svobod (ACLU). Ta a další podobné občanské inciativy se bojí posílení státu a moci policie obecně a také varují před možnostmi zneužitelnosti.

Amazon naopak tvrdí, že by nové možnosti rozpoznávání osob mohly pomoci například při hledání ztracených dětí nebo při boji s kriminalitou. Jedním ze základních argumentů Amazonu je, že „kvalita života by byla mnohem horší, pokud bychom blokovali používání technologií jen proto, že by mohly být zneužity někým jiným.“

O zavedení technologie, která by dokázala nějakým způsobem rozpoznat obličej, se uvažuje ve státech Oregon a Florida. Policisté v Oregonu by mohly v dohledné době dostat do výbavy aplikaci, která umožní na základě přečtení obličeje okamžitě zjistit výpis z trestního rejstříku pachatele.

ACLU se obává především propojení nových technologií s osobními kamerami, které mají policisté u sebe a které snímají veškerou jejich činnost. Takto vzniklý nástroj by se stal „strojem na sledování veřejnosti.“

Amazon o vývoji technologii rozpoznávání obrazu informoval na svém blogu. Není tedy žádným tajemstvím.

Zdroj: bbc.com